Wrocław: Po operacji pacjent odzyskał czucie w nogach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 października 2014
N icon science.png

Polscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Dzięki nowatorskiej operacji przeprowadzonej we Wrocławiu, sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna odzyskał czucie w nogach. 40-letni Dariusz Fidyka mieszkaniec gminy Rusiec po brutalnym ataku kilka lat temu miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. Do regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego wykorzystano glejowe komórki węchowe, obecne w błonie śluzowej ludzkiego nosa, które mają ogromne możliwości regeneracyjne. Takiej zdolności nie mają włókna nerwowe rdzenia kręgowego, dlatego ludzie po niektórych uszkodzeniach kręgosłupa nie mogą się poruszać.

Zabieg chirurgiczny przeprowadzony przez zespół lekarzy neurochirurgów pod kierunkiem dr Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu polegał na pobraniu z mózgu zdrowej tkanki komórek opuszki węchowej, a następnie ich namnożeniu. Po dwóch tygodniach komórki wszczepiono razem z fragmentem nerwu pobranego z nogi pacjenta w miejsce przerwanego rdzenia. Komórki te naprawiły zerwany rdzeń, tak by impuls nerwowy wysłany z mózgu, mógł dotrzeć do nóg.

Takie przeszczepy teoretycznie mogą być w przyszłości nadzieją i szansą dla innych sparaliżowanych ludzi. Sukces polskich lekarzy jest na miarę sukcesu przeszczepu serca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]