Przejdź do zawartości

2007-04-30: Wolsztyn: święto stulecia parowozowni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 kwietnia 2007
Parowozownia w Wolsztynie

Jedyna na świecie czynna do dziś parowozownia w Wolsztynie, obchodziła święto z okazji stulecia istnienia.

Kilka tysięcy osób, w tym wielu zagranicznych gości, przybyło w dniach 27-29 kwietnia do Wolsztyna, aby zobaczyć jedne z najstarszych zabytków kolejnictwa. W tym roku w XIV dorocznej Paradzie Parowozów wzięło udział 17 lokomotyw z Polski, Niemiec, Republiki Czeskiej, Węgier oraz specjalnie na te święto sprowadzony z Wielkiej Brytanii parowóz serii 4575. Najstarsze z nich pochodzą z lat 20. i 30. XX wieku. Każda z obecnych na paradzie lokomotyw zaprezentowała się publiczności indywidualnie, później parami a na finał wszystkie parowozy zestawione zostały w 2 składy ustawione obok siebie na dwóch torach.

Wśród pozostałych atrakcji weekendu w Wolsztynie były m.in. zwiedzanie parowozowni, przejazd pociągami retro oraz drezynami, pokaz dźwigu kolejowego, przejazd pociągu militarnego, wybory Miss Świata Parowozów oraz wiele innych.

Wśród wolsztyńskich parowozów znajdują się m.in. Pm36 czyli "Piękna Helena", Pt47 zwana "Petuchą", Ok1 (najstarszy z 1917 r.) oraz Ol49, Ty45, Ty3, Tr5. Jako jedyne w świecie prowadzą regularne przewozy do Poznania, Leszna (uruchamiane przez PKP Przewozy Regionalne) i towarowe w okolicach Wolsztyna (obsługiwane przez PKP Cargo, które jest zarządcą parowozowni).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości