Przejdź do zawartości

Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 sierpnia 2024
Grupa organizacyjna
link= alt= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024

Od 25 do 27 lipca 2024 roku w Myszyńcu i Zdunku odbywało się spotkanie inauguracyjne projektu Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez stowarzyszenie Wikimedia Polska w 2024 wsparte przez współorganizatorów: Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu oraz Siedlisko Zuraśka w Zdunku. Projekt wsparli: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Warszawie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu. Inicjatywa objeta jest patronatem przez Sławomira Ceberka (burmistrza Myszyńca) i Związek Kurpiów. Projekt był współfinansowany przez Fundację Totalizatora Sportowego.

Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Maria Weronika Kmoch. Spotkanie było początkiem aukcji edycyjnej, która zostanie podsumowana po 15 października.

Pierwszy dzień w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej rozpoczął się konferencją, podczas której można było wysłuchać prezentacji na temat:

  • projektu i jego dwóch poprzednich edycji, o czym opowiedziała inicjatorka
  • inicjatyw towarzyskich, które opierają się na muzyce tradycyjnej (Joanna Turek)
  • społecznych zrywach tradycji na Kurpiach (Paweł Dąbkowski)
  • znaczenia muzyki kurpiowskiej w działalności Związku Kurpiów (Mirosław Grzyb)
  • dziedzictwie muzycznym Puszczy Białej i badań w tym regionie (Remigiusz Mazur-Hanaj)
  • muzyki kurpiowskiej zachowanej w zbiorach Instytutu Sztuki PAN i realiów pracy nad źródłami z perspektywy etnomuzykologicznej (Weronika Grozdew-Kołacińska).

Uczestnicy przeszli szkolenie i warsztaty edytowania Wikipedii. Edytowano pierwszego dnia w RCKK, a następnego dnia w Siedlisku Zuraśka. Odbyły się też spotkania otwarte nawiązujące do motywu przewodniego tegorocznej edycji, czyli dziedzictwa muzycznego Kurpiowszczyzny. Biorący udział w projekcie oraz osoby spoza projektu, a zainteresowane tematem, śpiewały na dwóch spotkaniach (rezerwat przyrody Czarnia oraz Zdunek) i tańczyli przy muzyce regionalnej na potańcówce. Trzeciego dnia spacerowali po Myszyńcu śladami muzyki.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]