Przejdź do zawartości

2007-04-19: Wikipedia blokuje anonimowe edycje z łódzkiej Neostrady

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 kwietnia 2007

Polskojęzyczna Wikipedia zablokowała anonimowym użytkownikom łódzkiej Neostrady (podsieć 83.26.*.*) możliwość edycji artykułów. Siedmiomiesięczna blokada całej sieci jest pierwszym takim zdarzeniem w historii polskiego projektu. Na stronie informacyjnej administratorzy Wikipedii tłumaczą, że powodem takiej decyzji był brak reakcji TP SA na zgłoszenia o anonimowym użytkowniku niszczącym przez dłuższy okres hasła głównie o tematyce religijnej i wstawiającym masowo do artykułów wulgarne zdjęcia. W komunikacie tym podkreślono, że zalogowani wikipedyści mogą korzystać z serwisu bez przeszkód, a ci, którzy chcą założyć konto użytkownika, powinni skontaktować się z jednym z administratorów. Zablokowana została jedynie możliwość edycji haseł dla niezalogowanych użytkowników, można je natomiast nadal czytać bez żadnych ograniczeń.

Administrator, który założył blokadę, opisał dokładniej powody podjęcia takiej decyzji na swoim blogu. Na Wikipedii od ponad pół roku działał złośliwy użytkownik. Ponieważ korzystał z usługi Neostrada, jego adres IP ciągle się zmieniał i niewykonalne było skuteczne uniemożliwienie mu dalszej działalności. Według wyjaśnień administratora, przedstawiciele Wikipedii składali kilkakrotnie skargi do działu Telekomunikacji Polskiej odpowiedzialnego za reagowanie na niewłaściwe zachowanie klientów firmy – jednak bez efektu.

Działalność tego wandala rozpoczęła się pod koniec 2006 roku. Wtedy też po raz pierwszy zgłoszono ten fakt do wspomnianego działu abuse Telekomunikacji Polskiej S.A. Wątek powrócił pod koniec stycznia 2007 roku po tym, jak ten niezarejestrowany użytkownik działający spod puli adresów należącej do łódzkiej Neostrady wzmógł swoją aktywność. Sposób przeciwdziałania temu wandalowi był szeroko dyskutowany na liście dyskusyjnej dla administratorów polskojęzycznej Wikipedii. Postanowiono ponowić zgłoszenie abuse do zespołu reagującego na przypadki zagrożeń sieciowych i naruszeń bezpieczeństwa ICT Telekomunikacji Polskiej S.A. (w skrócie CERT). Zgłoszenie to, podobnie jak kilka wcześniejszych, pozostało jednak bez odpowiedzi i nie spowodowało ze strony operatora telekomunikacyjnego żadnej reakcji na zaistniałą sytuację.

Zgodnie z komunikatem, który zobaczą zablokowane osoby z Łodzi, Wikipedia winą za zaistniałą sytuację obarcza Telekomunikację Polską i sugeruje jej klientom skontaktowanie się z ich dostawcą Internetu. Podane są też tam instrukcje dla użytkowników, w jaki sposób można obejść blokadę i edytować hasła.

Podobna sytuacja miała miejsce na anglojęzycznej Wikipedii – tam blokowany był dostawca internetu AOL, ponieważ nie sposób było zidentyfikować konkretnych użytkowników tej sieci popełniających wandalizmy. Problem rozwiązało wprowadzenie przez firmę AOL specjalnego pola w wysyłanych z sieci pakietach. Pole to umożliwiało jednoznaczną identyfikację użytkownika i zablokowanie jedynie tych osób, które niszczyły artykuły. Ze względu na różnice w używanych technologiach, TP SA nie jest w stanie zastosować takiego rozwiązania.

Po pierwszych doniesieniach prasowych o działaniach administratorów polskiej Wikipedii, podjęcie podobnych kroków ogłosił portal BiblioNETka. Na serwisie nie będą mogli zakładać kont użytkownicy Neostrady z Łodzi i okolic. Jako powód administrator strony podał akty wandalizmu dokonywane z tej sieci i brak reakcji Telekomunikacji Polskiej. Blokada ma być zniesiona, jeśli TP SA zareaguje na skargę złożoną przez serwis.

Sprawa blokady puli adresów należącej do łódzkiej Neostrady, jak i kwestia blokowania sieci dynamicznie przydzielających adresy IP będą zapewne gorąco dyskutowanymi tematami na zbliżającej się konferencji Wikimedia Polska 2007 organizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości