Przejdź do zawartości

2022-06-10: Wielka Brytania: rekordowo wysokie ceny na stacjach paliw

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 czerwca 2022
Ulica Szekspira w Linncoln
Grafika: Rept0n1x

W poniedziałek, 6 czerwca 2022 roku brytyjska firma RAC zajmująca się monitorowaniem cen paliw w Wielkiej Brytanii, podała, że koszt napełnienia benzyną standardowego 55-litrowego baku samochodu osobowego (np. Škody Octavii), po raz pierwszy w historii przekroczył 98 funtów.

Koszt napełniania 55–litrowego baku samochodu z silnikiem diesla napędzanego olejem napędowym już pod koniec maja przekroczył 100 funtów. Bloomberg alarmował wtedy, że ceny paliw w Wielkiej Brytanii biją każdego dnia rekord po rekordzie, mimo że rząd brytyjski w marcu obniżył cło paliwowe o 5 pensów za litr paliwa. Według ekspertów konsultowanych przez redakcje to inwazja Rosji na Ukrainę przyczyniła się do wzrostu cen surowców, w tym paliw i wzrostu inflacji.

Chociaż ceny hurtowe mogły osiągnąć szczyt w zeszłym tygodniu, nadal są niepokojąco wysokie, co przekłada się nieubłaganie do zwiększenia kosztów życia

—Simon Williams, rzecznik prasowy RAC, 6 czerwca 2022 r.

RAC wywodzi się od powstałego w 1897 roku brytyjskiego stowarzyszenia miłośników motoryzacji – The Royal Automobile Club, założonego przez przemysłowca i pioniera motoryzacji Fredericka Richarda Simmsa (skonstruował m.in. pierwszy na świecie uzbrojony pojazd o napędzie spalinowym – Motor Scout i Motor War Car). Dziś jest to firma świadcząca m.in. serwisy drogowe assistance w ramach gwarancji producentów aut, sama również sprzedaje ubezpieczenia motoryzacyjne, świadczy również usługi doradztwa dla przemysłu samochodowego. Zatrudnia ok. 3700 pracowników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]