2005-04-18: Wielka Brytania: Najnowsze sondaże dają zwycięstwo labourzystom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 18 kwietnia 2005

Nowe sondaże przedwyborcze w Wielkiej Brytanii, przeprowadzone na dwa i pół tygodnia przed wyborami, które mają się odbyć 5 maja, wskazują na sukces rządzącej Partii Pracy obecnego premiera Tony Blaira - choć przewaga jest nieznaczna, to jednak jednomandatowy system większościowy i korzystny podział okręgów wyborczych gwarantują wyraźną przewagę, zgodnie z zasadą "zwycięzca bierze wszystko".

Według Instytutu YouGov na zlecenie "Daily Telegraph" Partia Pracy może liczyć na 36% poparcia, opozycyjni konserwatyści Michaela Howarda na 33%, zaś liberalni demokraci - na 23%.

Sondaż opublikowany w "Daily Mirror" przynosi nieco inne wyniki, w których partia Blaira jeszcze wyraźniej prowadzi - tu Partia Pracy ma poparcie aż 41% wyborców, Partia Konserwatywna - 33%, zaś liberalni demokraci - 20%.

"Financial Times" daje labourzystom 40%(+1%), konserwatystom-32%(-3%), liberałom-21%(+3%), "Independent" odpowiednio: 37%,32% i 21%, zaś "The Times"- 40%,31% i 21%. Inne sondaże dają przewagę Partii Pracy na konserwatystami od 1% do 10%

Według obliczeń, żeby wygrali konserwatyści, muszą zdobyć przewagę ok. 11% głosów, na co obecnie się nie zanosi, zaś labourzystom wystarczy remis - w warunkach brytyjskiej ordynacji da im to około 50-mandatową przewagę nad partią Howarda.

Źródła[edytuj | edytuj kod]