2022-07-03: Wchodzi w życie zakazu przebywania na obszarze 200 m od granicy polsko-białoruskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 lipca 2022
Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie

Od 1 lipca 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Nr 3/2022 Wojewody Podlaskiego z dnia 15 czerwca 2022 r. w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej.

treść rozporządzenia

Rozporządzenie podpisane 15 czerwca 2022 roku przez Bohdana Paszkowskiego obowiązywać ma do 15 września 2022 roku. Zakaz dotyczy odcinka:

  • od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej - Marycha do znaku granicznego nr 498, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 498;
  • od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 444.

Ma być on oznaczony tablicami o treści „Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione”. Za wykonanie rozporządzenia odpowiada komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, zakaz ma związek z utrzymującą się zwiększoną presję migracyjną oraz prowadzeniem prac związanych z budową bariery elektronicznej. Z wnioskiem o wprowadzenie zakazu wystąpił Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do Wojewody Podlaskiego. Poza powyższymi uzasadnienie wniosku wskazuje również na chęć ochrony osób instalujących barierę elektroniczną oraz nieujawnianie lokalizacji elementów tejże w tym przewodów zasilających.

30 czerwca przestało obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lutego 2022 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]