2012-06-09: Warszawa: demonstracja Chleba Zamiast Igrzysk w dniu otwarcia EURO 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 czerwca 2012
Rondo Charles'a de Gaulle'a w Warszawie

Wczoraj w Warszawie na Rondzie De Gaulle'a, odbyła się stacjonarna demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów oraz Związek Syndykalistów Polski. Do pikiety przyłączyło się również Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Lewicowa Alternatywa, oraz członkowie ruchu Occupy Warsaw.

Podczas pikiety przemawiali lokatorzy, opisujący swoją sytuację związaną z narastającymi problemami mieszkaniowymi oraz zaniedbaniami związanymi z pompowaniem pieniędzy publicznych w infrastrukturę potrzebną dla jednorazowych igrzysk, przy całkowitym zaniedbaniu potrzeb, takich jak mieszkalnictwo, szkolnictwo, opieka społeczna i służba zdrowia. Hasłem przewodnim demonstracji było: "Chleba zamiast igrzysk".

Przechodnie otrzymywali ulotki zawierające m.in. tekst opublikowany na stronie KOL, wywiązywały się burzliwe dyskusje z kibicami, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Szczególną atrakcją była gilotyna, która została wykonana przez jedną z lokatorek, urządzenie stanie się nieodzownym rekwizytem pikiet skierowanych przeciwko władzom miasta.

Źródła[edytuj | edytuj kod]