Węgry: kierowcy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi zapłacą inną cenę za paliwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 maja 2022
Filling station refueling a car.jpg

27 maja na Węgrzech wprowadzono osobną cenę za paliwo dla osób, które mają tablicę rejestracyjną inną niż węgierska. Rząd uzasadnia wyższe ceny dla obcokrajowców walką z „turystyką paliwową”.

Od piątku Węgrzy płacą za paliwo w cenach uregulowanych przez rząd. Natomiast osoby mające pojazdy zarejestrowane w innych krajach płacą w cenach rynkowych. Wyjątkiem są osoby przybyłe z innych krajów, gdzie cena także została ograniczona. Środki transportu są weryfikowane według ich tablicy rejestracyjnej.

Węgry tłumaczą ten krok zjawiskiem nazwanym „turystyką paliwową”. Węgierskie stacje paliw miały być chętnie odwiedzane przez osoby z zagranicy. Ceny paliw na Węgrzech są najniższe w Europie.

Na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyás nie mówił, czy walka z pogonią za paliwem obcokrajowców koliduje z prawem Unii Europejskiej.

W listopadzie 2021 r. z powodu inflacji rząd Węgier wprowadził cenę maksymalną za paliwo. Limit wynosi 480 forintów, czyli 5,63 zł za litr na benzynę 95-oktanową oraz olej napędowy. Aktualnie średnia cena paliwa PB 95 wynosi 661 forintów/l, a za gaz olejowy 679 forintów/l dla osób przybyłych z innych krajów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]