Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 22 lutego 2021
POL location map.svg

21 lutego 2021 roku Varso Tower przerósł swoim rozmiarem Pałac Kultury i Nauki. Przez ostatnie 60 lat to on był najwyższym budynkiem w Polsce.

Varso Tower jest obecnie najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Budynek ten, zaliczający się do kompleksu - Varso Place, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, naprzeciwko dworca Warszawa Centralna i Złotych Tarasów, osiągnął wysokość 310 metrów (PKiN liczy 237 metrów[uwaga 1]).

Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, swoją wysokością prześciga:

  • Commerzbank Tower (we Frankfurcie nad Menem) – 259 m
  • Messeturm (we Frankfurcie nad Menem) – 256,5 m
  • Torre de Cristal – 249 m

Jest to też budowla wyższa od londyńskiego The Shard, który jest niższy od Varso Tower o 40 cm.

Zgodnie z kryteriami branżowymi, Varso Tower jako nieruchomość o wysokości co najmniej 150 metrów lub 40 pięter zalicza się do drapaczy chmur. Wykonawcą projektu jest studio Foster + Partner[uwaga 2].

Wiadomo już, że na 49. i 53. piętrach znajdować się będą ogólnodostępne tarasy widokowe. Oddanie nieruchomości planowane było pierwotnie na rok 2021.

Uwagi[edytuj kod]

  1. Po Pałacu Kultury i Nauki najwyższymi budynkami w Polsce są Warsaw Spire, oddany do użytku w roku 2016, o wysokości 220 metrów oraz Warsaw Trade Tower, wybudowany w roku 1999, o wysokości 208 metrów. Od wybudowania PKiN do wybudowania Varso Tower minęło 65 lat
  2. Firma ta ma na swoim koncie również biurowiec HSBC Tower w Hongkongu oraz 30 St Mary Axe w Londynie (zwany "Ogórkiem")

Źródła[edytuj | edytuj kod]