Unieważniono 1. turę wyborów prezydenckich w Rumunii
W piątek 6 grudnia 2024 roku Sąd Konstytucyjny w Rumunii zadecydował o unieważnieniu 1. tury wyborów prezydenckich w Rumunii, która miała miejsce 24 listopada 2024 roku. Urzędujący prezydent, Klaus Iohannis, stwierdził w oświadczeniu, że jego kadencja pozostanie w mocy do momentu wybrania potencjalnego następcy.
Jako pierwsza o unieważnieniu listopadowych wyborów poinformowała telewizja Digi24, powołując się na źródła rządowe. Oświadczenie później wydał sąd. Podstawą do anulacji wyborów okazały się być podejrzenia zewnętrznej ingerencji w wybory, której beneficjentem był Calin Georgescu.
Calin Georgescu jest krytykowany za swoje prorosyjskie poglądy, oraz prowadzenie swojej kampanii wyborczej głównie na TikToku.
W związku z podejrzeniami o ingerencję w wyniki wyborów, Komisja Europejska nakazała przedstawicielom TikToka przechowanie potencjalnych materiałów dowodowych przynajmniej do marca 2025 roku. Jak podaje Bukareszt, aktywność wokół kont stowarzyszonych z kampanią Georgescu zauważalnie wzrosła na zaledwie 2 tygodnie przed tamtejszymi wyborami prezydenckimi.
W środę 4 grudnia przedstawiciele rumuńskiego ministerstwa spraw zagranicznych „poinformowali sojuszników o tej próbie zagranicznej ingerencji” i zapowiedzieli podjęcie wszelkich niezbędnych środków „w celu ochrony demokracji, bezpieczeństwa narodowego i suwerenności”. Władze Rumunii postanowili odtajnić akta, z których wynika, że wzmocnione zostały kampanie cyfrowe oraz wykorzystano nielegalne źródła finansowania kandydatów.
Jak stwierdziła Służba Wywiadu Zagranicznego Rumunii, kraj „jest celem agresywnych rosyjskich działań hybrydowych, w tym cyberataków i wycieków informacji oraz sabotażu”. Ujawniono też, że Bogdan Peschir, przedsiębiorca z Braszowa, wsparł kandydaturę Georgescu kwotą jednego miliona euro.
Do koordynacji internetowymi kampaniami zostały użyte komunikatory, takie jak Telegram czy Discord, za pomocą których podawano instrukcje, jakie wiadomości miały być przekazywane na TikToku. W kampanii mającej na celu promocję kandydatury Georgescu brało udział około 100 influencerów, którzy łącznie mieli 8 milionów obserwujących na chińskiej platformie społecznościowej. Naczelna Rada Obrony Narodowej Rumunii podejrzewa, że Georgescu mógł skorzystać z preferencyjnego traktowania przez algorytm TikToka.
Należy wspomnieć, że pod koniec listopada 2024 roku w Bukareszcie po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów wybuchły protesty.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Katarzyna Staszko – Wybory w Rumunii unieważnione. Jest oświadczenie prezydenta – Wirtualna Polska, 6 grudnia 2024
- ALW – "Rumunia jest celem". Odtajniono dokumenty – Wirtualna Polska, 5 grudnia 2024
- Aleksandra Wieczorek – Niepokojące informacje z Rumunii. Tłumaczą, co się stało w wyborach – Wirtualna Polska, 28 listopada 2024