Przejdź do zawartości

2006-03-27: Umarł Stanisław Lem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Umarł Stanisław Lem)
Stanisław Lem
poniedziałek, 27 marca 2006

W poniedziałek w wieku 85 lat w Krakowie zmarł Stanisław Lem, polski pisarz, filozof, futurolog i satyryk.

O śmierci poinformował asystent pisarza. Później informację tę potwierdziła Polska Agencja Prasowa w Klinice Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie Stanisław Lem spędził ostatnie chwile swojego życia.

Andrzej Kulig, dyrektor kliniki przy Uniwersytecie Jagiellońskim, powiedział agencji Reuters, że pisarz zmarł krótko po godzinie 15:00. Stanisław Lem, który miał problemy z układem krążenia, przebywał w klinice od kilku tygodni.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 we Lwowie. Był synem lekarza-laryngologa. W roku 1940 rozpoczął studia medyczne we lwowskim Instytucie Medycznym. W 1946 roku przybył do Krakowa gdzie kształcił się na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jego pierwszym literackim dziełem science-fiction była nowela Człowiek z Marsa drukowana w odcinkach w czasopiśmie "Nowy Świat Przygód" od roku 1946. Ponadto, był autorem wielu powieści - między innymi Dzienniki gwiazdowe, Solaris, Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie.

Dzieła Stanisława Lema zostały przetłumaczone na 41 języków i wydane w nakładzie liczącym ponad 27 milionów egzemplarzy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]