Przejdź do zawartości

2022-06-08: USB-C standardem w Unii Europejskiej od 2024 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, środa, 8 czerwca 2022

Grafika: Bandideux

7 czerwca negocjatorzy Parlamentu i Rady Unii Europejskiej zdecydowali o ujednoliceniu portów ładowania w małych i średnich urządzeniach elektronicznych. Norma może wejść w życie dla większości urządzeń jesienią 2024 roku.

Małe i średnie urządzenia elektroniczne, a więc: smartfony, tablety, e-czytniki, słuchawki, kamery cyfrowe, przenośne konsole do gier i głośniki będą musiały mieć jeden port o typie USB-C. Ujednolicenie obejmie również prędkość szybkiego ładowania urządzeń za pomocą kompatybilnych z tym trybem ładowarek. Ponadto konsumenci będą otrzymywać zrozumiałe informacje na temat kompatybilności standardu. Dostaną wybór odnośnie do możliwości zakupu ładowarki przy zakupie urządzenia elektronicznego.

W założeniach użytkownicy będą mogli zaoszczędzić nawet 250 milionów euro rocznie. Ograniczona zostanie również ilość elektrośmieci o ok. 11 tys. ton.

Po przerwie wakacyjnej Parlament i Rada Unii Europejskiej będą musieć formalnie zatwierdzić przepisy i wprowadzić je do Dziennika Urzędowego UE. Po 20 dniach wejdą one w życie i dopiero po 24 miesiącach będą one obowiązywać producentów elektroniki, czyli jesienią 2024 roku. Producenci laptopów będą mieli dodatkowe 40 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymagań.


Źródła[edytuj | edytuj kod]