Przejdź do zawartości

2007-04-17: USA: Strzelanina w Blacksburgu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 kwietnia 2007
Virginia Tech
17.04.2007 Zgromadzenie studentów po masakrze
17.04.2007 George W. Bush w Virginia Tech

Wczoraj rano (7:15, wg czasu amerykańskiego) uzbrojony mężczyzna zastrzelił na terenie Virginia Tech w Blacksburgu w stanie Wirginia 33 osoby. Był to 23-letni student literatury angielskiej z Korei Południowej Cho Seung Hui, który przyjechał do USA wraz z rodzicami w wieku 8 lat. Mieszkał w akademiku Virginia Tech.

Władze Uniwersyteckie podają, że ranił 15 osób, szpitale, że 29. Niektórzy ze studentów próbując się ratować, skakali przez okna budynku. Stan kilku osób określa się na krytyczny. Nie wiadomo również czy wszystkie ofiary zginęły od kul napastnika czy w wyniku strzelaniny między nim a policją. Natomiast zamachowiec popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę.

Strzelec nie celował w nikogo konkretnego, jego strzały wymierzone były przed siebie. Kilku studentów zabarykadowało sie na schodach, gdzie policja znalazła również kilka ciał.

– Gdy zaczął do nas strzelać, rzuciliśmy się na podłogę, zaczęliśmy chować pod ławkami. Rzucać biurka jedno na drugie, by się jakoś ochronić. Po kilku strzałach wyszedł. Wtedy wraz z kolegą rzuciłem się do drzwi i zablokowaliśmy je nogami. On chciał wrócić, szarpał się z drzwiami, potem zaczął w nie strzelać, ale na szczęście w nas nie trafił. I zrezygnował. Poszedł dalej. Za chwilę usłyszeliśmy strzały z następnej sali – opowiadał w telewizji MSNBC Trey Perkins.

Dwie godziny przed masakrą w akademiku zginęła studentka i pracownik kampusu. Prawdopodobnie z nią miał zginąć jej chłopak ale nie było go w akademiku. Są przypuszczenia ze właśnie w celu znalezienia chłopaka zabitej dziewczyny młody Koreańczyk udał się na uczelnię.

W budynku wydziału inżynierii napastnik zablokował łańcuchem drzwi i chodząc po salach wykładowych strzelał do ludzi.

Zgodnie z informacjami podanymi przez IAR w strzelaninie w Virginia Tech zginęła żona polskiego wykładowcy tej uczelni, profesora Jerzego Nowaka - Jocelyne Couture-Nowak, która uczyła tam francuskiego.

Cho kupił pierwszy pistolet, 9mm Glocka 19, w sklepie w mieście Roanoke w stanie Wirginia 13 marca 2007. Drugi pistolet, 22mm Walther P22, został kupiony w ubiegłym tygodniu. Ponieważ prawo stanu Wirginia nie pozwala na kupno więcej niż jednej sztuki broni palnej w przeciągu 30 dni, wskazuje to na to, że morderca działał z premedytacją.

Obowiązujące w Wirginii prawo dotyczące broni palnej pozwala na jej kupowanie nawet nieletnim po ukończeniu 12 r.ż. Nie ma okresu oczekiwania na kupno (jak ma to miejsce w wielu stanach USA - co ma na celu sprawdzenie poczytalności i karalności kupującego).

Zobacz też:[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2007-04-17: USA: Strzelanina w Blacksburgu


Źródła[edytuj | edytuj kod]