2007-07-12: UE a ataki terrorystyczne
10 lipca 2007 roku został przedstawiony Raport Jeanine Hennis-Plasschaert z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) dotyczący zagrożeń terrorystycznych, który otrzymał poparcie Parlamentu Europejskiego.
Według eurodeputowanych zabezpieczenie infrastruktury energetycznej, zdrowotnej, komunikacyjnej i transportowej przed atakami terrorystycznymi jest obowiązkiem krajowych rządów, ale wymaga wspólnych, europejskich działań.
Jak podaje "Rzeczpospolita", projekt dyrektywy został przedstawiony przez Komisję Europejską jeszcze w 2006 roku i "zobowiązuje państwa członkowskie do określenia podmiotów należących do kluczowej infrastruktury europejskiej, zgodnie kryteriami dla danego sektora ustalonymi przez krajowe rządy, Komisję Europejską i zainteresowane strony. Po przygotowaniu listy, dyrektywa zobowiązuje właścicieli i operatorów do przygotowania planu bezpieczeństwa i odpowiednich środków na wypadek ataku terrorystycznego".
Takie zmiany w przepisach wyraźnie wskażą organy odpowiedzialne za konkretne kwestie. Poza tym pozwoli uniknąć powtarzania tych samych czynności w UE, skróci procedury administracyjne i tym samym obniży koszty.
"Ochrona kluczowej infrastruktury wymaga komunikacji, koordynacji i kooperacji na szczeblu krajowym i europejskim. Nie powinniśmy próbować kierować wszystkim na szczeblu europejskim. Państwa członkowskie i operatorzy ponoszą odpowiedzialność za ochronę kluczowej infrastruktury. W niczyim interesie nie leży powielanie pracy państw członkowskich i dodawanie niepotrzebnych kosztów właścicielom i operatorom" - stwierdziła Jeanine Hennis-Plasschaert.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- EU proponuje nowe środki do walki z terroryzmem, 5 lipca 2007
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).