Tworzy się nowa organizacja studencka na Politechnice Łódzkiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 11 października 2011
Budynek Politechniki Łódzkiej

Uniwersytet Łódzki powołał w zeszłym semestrze akademickim Pełnomocnika ds. Zrównoważonego Transportu i rozpoczął budowanie parkingów rowerowych[1]. Studenci z Politechniki Łódzkiej nie chcąc, aby ich uczelnia pozostała w tyle, zawiązują "Koło Rowerowe".

Ciężar organizacji wzięła na siebie Zuzanna Andrzejczak, studentka Politechniki Łódzkiej oraz współpracownik Studenckiego Radia Żak. Celami "Koła Rowerowego" mają być m.in.: promowanie roweru jako środka transportu wśród studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej, promowanie zrównoważonego transportu na uczelni, udział w tworzeniu na Politechnice Łódzkiej infrastruktury przyjaznej rowerzystom czy integracja środowiska rowerzystów Politechniki Łódzkiej zarówno wśród studentów, pracowników, jak i licealistów z LO PŁ[2].

Skąd pomysł na powstanie Koła Rowerowego na Politechnice?

Zuza Andrzejczak: To w sumie nie był mój pomysł... pomysł powołania takiego Koła padł podczas rozmowy w stylu „co tu można zrobić dobrego dla zrównoważonego transportu na PŁ”. Pomysł jak najbardziej mi się spodobał i zabrałam się za jego realizację. Rozmawiały wtedy osoby z władz Politechniki oraz kilku rowerzystów z Fundacji Fenomen.

W jaki sposób werbowałaś ludzi do tej pory?

Przez forum Łódzkiej Masy Krytycznej pytałam znajomych oraz na samej sierpniowej Masie Krytycznej. Niektórzy usłyszeli o takim Kole od znajomych, inni pisali w internecie, że będą chcieli dołączyć. Bo dołączyć można w każdej chwili. Można, a nawet trzeba :-)

Kto może być członkiem?

Póki co założyliśmy, że członkiem Koła może być każdy aktualny student Politechniki Łódzkiej. Kiedy oficjalnie Koło się zawiąże i powstanie ostateczna wersja statutu, prawdopodobnie będzie możliwość dołączenia także absolwentów PŁ.

Czy na Politechnice Łódzkiej potrzebne jest takie Koło?

Zdecydowanie tak! Głównie po to, aby pokazać, że na PŁ są rowerzyści, że też chcą walczyć o swoje prawa, ale także żeby poznać ciekawych ludzi o podobnym spojrzeniu na świat i zainteresowaniach. Chcielibyśmy w przyszłości organizować akcje promocyjne i edukacyjne dla rowerzystów, wspólne przejazdy, chcemy lobbować za powstawaniem na i dookoła kampusu PŁ infrastruktury rowerowej (parkingi, przejazdy rowerowe itp.). Wyzwaniem będzie na pewno walka z plagą kradzieży rowerów na PŁ.

Jak na pomysł zareagowały władze uczelni?

Prorektor ds. studenckich dr hab. inż Wojciech Wolf ucieszył się z tej inicjatywy – sam jest bardzo przychylny rowerom i rowerzystom.

Od kiedy sama jeździsz rowerem i dlaczego?

No nie wiem... rower mam od dawna. Kiedyś jeździłam tak sobie dla przyjemności, przed maturą zaczęłam jeździć do szkoły, na dodatkowe zajęcia i wszędzie gdzie się da, żeby się odstresować, przyzwyczaiłam się i tak mi zostało :)

  1. Uniwersytet chce być zrównoważony. Rowerowy pełnomocnik rektora, rowerowalodz.pl
  2. Cele koła rowerowego na PŁ, rowerowalodz.pl