Przejdź do zawartości

2007-08-16: Trzęsienie ziemi w Peru

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Trzęsienie ziemi w Peru)
Mapa pokazująca miejsce i siłę trzęsienia. Epicentrum zaznaczono gwiazdą.
Lokalizacja wstrząsów
czwartek, 16 sierpnia 2007

Jak podały amerykańskie służby geologiczne, United States Geological Survey, głównym wstrząsom o sile 7.9 w skali Richtera, które uderzyły poza wybrzeżami Peru, towarzyszyło dziesięć wstrząsów następczych o sile między 5.0, a 6.3.

Początkowe trzęsienie z magnitudą 7.9 zostało zarejestrowane o godzinie 23:40:57 (UTC) na głębokości 30.2 kilometrów zostało zlokalizowane 45 km. na północny zachód od Chincha Alta, ale świadkowie mówią o odczuwanych wstrząsach w tak odległych miejscowościach jak stolica Peru Lima, gdzie zatrzęsły się budynki. Według USGS uszkodzenia mogły być ciężkie.

Wpierw doniesiono o 50 ofiarach śmiertelnych i 450 rannych, lecz następnie liczba ofiar wzrosła do 72, a liczbę rannych oszacowano na 680. Według Carlosa Cordovy, który jest szefem służb ratowniczych, liczba ta z pewnością będzie większa. Kilka budynków w Limie zapadło się, duża część ofiar została też pogrzebana pod zawalonym kościołem w miejscowości Ica. Pracownicy szpitali zakończyli protest, aby zaopiekować się rannymi.

Amerykańskie Centrum Ostrzegawcze na Hawajach podało, że u wybrzeży Peru może dojść do ewentualnego tsunami, ale inne regiony nie powinny być zagrożone.

17 sierpnia liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 500 osób, a rannych przekroczyła 1 500. Najbardziej poszkodowane zostało 68 tysięczne miasto Pisco. Zginęło tam 200 osób, a 70% budynków zostało zniszczonych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]