Przejdź do zawartości

2005-03-31: Terri Schiavo, 41, zmarła na Florydzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 marca 2005

Jak poinformował prasę rzecznik rodziców Terri Schiavo, Paul O'Donnell, ich córka zmarła dziś rankiem o 10:00 lokalnego czasu (17:00 czasu polskiego) po 13 dniach od odłączenia tuby dostarczającej jej pożywienie. Jej rodzice nie mieli wstępu do jej sali w chwili zgonu. Miała 41 lat.

Michael Schiavo, mąż Terri, wnosił do sądu Florydy o odłączenie jego żony od tuby, aby nie cierpiała i zmarła. 18 marca, sąd wyraził zgodę na jej odłączenie, jednak rodzice Terri, Robert i Mary Schindler, odwoływali się od decyzji. Pomimo zgody kongresu Stanów Zjednoczonych na ponowne podłączenie Terri, podpisanej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych 21 marca nie wykonano tego. Wcześniej sąd stanowy i sąd federalny nie zgodził się na podłączenie aparatury umożliwiającej sztuczne odżywianie Terri, a Najwyższy Sąd Stanów Zjednoczonych nie zgodził się na taką samą prośbę Schindlerów 24 marca.

Pomimo licznych protestów, które odbyły się pod szpitalem, nie udało się uratować Terri. Otrzymała ona ostatnią komunię w Niedzielę Wielkanocną.

Michael Schiavo chce, aby jego żona została poddana kremacji i spoczęła w rodzinnym grobie rodziny Schiavo, pomimo protestów jej rodziców. Przedtem jednak zostanie wykonana sekcja zwłok, aby udowodnić publice ogromne i nieodwracalne uszkodzenie mózgu Terri.

Na temat śmierci Amerykanki wypowiedział się także George W. Bush. "Nalegam, aby wszyscy, którzy szanują Terri Schiavo kontynuowali pracę nad tworzeniem kultury życia, w którym wszyscy Amerykanie będą szanowani i chronieni, w szczególności ci, którzy żyją na łasce innych. W przypadkach gdy mamy wątpliwości i pytania, powinniśmy założyć dobro innych, by żyli dalej." - Powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jak powiedział George Felos, adwokat Michaela Schiavo, Terri Schiavo sama chciała umrzeć w obecnym stanie i została spełniona jej wola. Sprawa Terri wywołała dyskusję na temat eutanazji i leczenia osób sparaliżowanych.

Archiwum

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]