Tajemnicze gatunki organizmów znaleziono pod powierzchnią Antarktydy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 lutego 2021
Antarctica 6400px from Blue Marble.jpg

Brytyjscy naukowcy odkryli nieznane organizmy przypominające gąbki. Jest to pierwszy przypadek odkrycia tego typu zwierząt w surowym środowisku Antarktydy.

Naukowcy z organizacji British Antarctic Survey odkryli nieznane organizmy po przewierceniu się przez 900-metrową warstwę lodu w lodowcu szelfowym Ronne-Filchnera[uwaga 1], znaleźli tam nieznane do tej pory zwierzęta podobne do gąbek – czytamy na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Marine Science”. Zwierzęta te zaobserwowano przytwierdzone do skał morskich w odległości 260 kilometrów od otwartego oceanu, kompletnej ciemności i temperaturze -2,2°C. Jest to pierwszy przypadek odkrycia takich organizmów głęboko pod lodowcem szelfowym. Istnienie takich organizmów w opisanych warunkach oznacza obalenie wszystkich dotychczasowych teorii na temat rodzajów organizmów, które mogą przetrwać w tak nieprzyjaznych warunkach.

Cquote1.svg To odkrycie to jeden z tych szczęśliwych przypadków, które kierują myślenie w inną stronę i świadczą o tym, że życie morskie w Antarktyce jest wyjątkowe i niesamowicie przystosowane do mroźnego świata. [...] Nasze badanie stawia przed nami nowe pytania, na przykład jak te zwierzęta się tam dostały? Co jedzą? Jak długo już tam są? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy znaleźć sposób na to, aby zbliżyć się do nich i do ich środowiska. Cquote2.svg

— dr Huw Griffiths, biogeograf i główny autor badania

Dotychczas sądzono, że wraz oddalaniem się od otwartych wód i światła słonecznego, mamy do czynienia z coraz mniej licznymi formami życia[uwaga 2]. Odkrycie przeczy przypuszczeniom, iż pod lodem nie będzie można zaobserwować organizmów odżywiających się na drodze filtrowania, gdyż żywią się pokarmem spływającym z góry. Zaobserwowane zwierzęta zlokalizowane są w odległości około 1,5 tysiąca kilometrów od najbliższego źródła światła umożliwiającego fotosyntezę, co wyliczono w oparciu o układ prądów morskich w tym rejonie. Dotychczas poznano organizmy pobierające składniki odżywcze m. in. z topniejących lodowców. Aby eksperci mogli powiedzieć coś więcej na temat odkrytych zwierząt, konieczne będzie opracowanie sposobu na pobranie próbek tych organizmów.

Griffiths i jego zespół podkreślają, że w związku z kryzysem klimatycznym i rozpadaniem się lodowców szelfowych mamy coraz mniej czasu na prowadzenie badań i ochronę podobnych ekosystemów. Lodowce szelfowe to największy niezbadany obszar na Oceanie Południowym. Lodowce te zajmują ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych szelfu kontynentalnego Antarktydy.

Uwagi[edytuj kod]

  1. Jest to jeden z największych lodowców szelfowych Antarktydy. Znajduje się on w Morzu Weddella.
  2. Wcześniej na tych terenach identyfikowano niewielkie zwierzęta padlinożerne i drapieżne, takie jak ryby i meduzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]