Przejdź do zawartości

2008-06-19: Szwecja: Rząd będzie kontrolował swoich obywateli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 czerwca 2008

Szwecja zamierza kontrolować wszystkie międzynarodowe rozmowy telefoniczne oraz pocztę elektroniczną, wiadomości tekstowe i inne usługi internetowe. Zaniepokojeni mieszkańcy tego kraju protestują przeciwko nowym kontrolom w programach publicystycznych, na forach dyskusyjnych oraz blogach.

Do uchwalenia prawa doszło wczoraj. Przeciwko ustawie głosowała głównie lewica: Partia Zielonych, Partia Lewicy, Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Pracy. Oburzenie wyraził również będąca poza parlamentem Partia Piratów. Za głosowały partie zrzeszone w Alliance for Sweden: Umiarkowana Partia Koalicyjna, Centre Party, Liberal People's Party, Christian Democrats. Nacjonalistyczna partia szwedzkich demokratów stwierdziła, że jest przeciw ustawie w obecnej formie, ale zgadza się z jej założeniami.

Konieczność wprowadzenia ustawy tłumaczona jest zagrożeniem terrorystycznym. Przeciwnicy mówią o ograniczeniu swobód obywatelskich.

Sytuację skomentował także jeden z pracowników Google:

Przez wprowadzenie nowego prawa, rząd szwedzki idzie za przykładem ustanowionym przez rządy od Chin i Arabii Saudyjskiej do rządu Stanów Zjednoczonych krytykowanych za program podsłuchów

Źródła[edytuj | edytuj kod]