Przejdź do zawartości

2022-04-01: Szefowa Parlamentu Europejskiego jest w drodze do Kijowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 kwietnia 2022
Roberta Metsola (2019)
Jarosław Kaczyński w Kijowie (15 marca 2022 roku)

W czwartek, 31 marca 2022 roku po godzinie dziesiątej wieczorem Roberta Metsola poinformowała w mediach społecznościowych, że jest w drodze do Kijową. Podróż najprawdopodobniej odbywa koleją.

Maltanka Roberta Metsola została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego w połowie stycznia 2022 roku. Jeśli uda jej się dojechać będzie najwyższą rangą polityczką europejską, która złoży wizytę w stolicy Ukrainy po rozpoczęciu ataku Rosji. 15 marca w Kijowie z prezydentem Zełenskim spotkali się premierzy Polski, Czech i Słowenii. Podczas spotkania towarzyszący polskiemu premierowi Jarosław Kaczyński zaapelował do społeczności międzynarodowej o utworzenie pokojowej misji NATO o charakterze militarnym. Miałaby ona chronić ludność cywilną. Wcześniej, 5 marca na kikadziesiąt minut, granicę przekroczył sekretarz stanu USA Antony Blinken, ktory po ukrańskiej stronie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

Aktualizacja: W czwartek 1 kwietnia 2022 roku o godzinie 15:43, Roberta Metsola poinformowała na Twitterze, że jest w Kijowie. Opublikowała zdjęcie z Rusłanem Stefanczukiem, przewoniczącym ukraińskiego parlamentu na którego zaproszenie wybrała się w tę podróż.

Roberta Metsola
@EP_President

ang.: Ukrainians' resistance and courage have inspired the world. I am in Kyiv to give a message of hope. We are with you. Thank you @r_stefanchuk for the invite.

1 kwietnia 2022, 15:43

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]