Sytuacja w Libii - Dzień jedenasty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 31 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Walki / Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Ofensywę prowadzą teraz siły rządowe.

O godz. 8:00 pełną odpowiedzialność za operację militarną przejęło oficjalnie NATO.

Wycofujące się w stronę Adżdabiji siły powstańcze zatrzymały się pod Marsa al-Burajka, gdzie podjęto kolejną próbę zatrzymania armii Kaddafiego. Powstańcy liczą na wsparcie lotnicze NATO. Obecnie toczy się tam walka obronna.

Marsa al-Burajka to miasto, które zbuntowało się przeciwko Kaddafiemu 25 lutego. W dniach 2-3 marca lojaliści przeprowadzili tam nieudany szturm. Jednak 15 marca musieli uznać wyższość sił rządowych. Odbili miasto podczas ofensywy 26 marca.

Na froncie zachodnim nadal trwa oblężenie Misraty. tylko w wczorajszych walkach zginęło tam 20 osób. Tunezja zamroziła aktywa Kaddafiego

Przedstawiciel Watykanu bp Martinelli poinformował, że dowiedział się od świadków, iż na wskutek natowskiego bombardowania zawalił się budynek mieszkalny w mieście Buslim (pod Trypolisem). Miało tam zginąć 40 cywilów.

Wczoraj wieczorem Mussa Kussa, minister spraw zagranicznych Libii wylądował w Londynie. Tam poinformował, że nie współpracuje już z Kaddafim. Wielka Brytania nie zaoferowała mu nietykalności i ochrony przed ewentualnymi międzynarodowymi zarzutami.

Nadal toczy się dyskusja co do dozbrajania rebeliantów. Za uzbrajaniem opowiadają się Stany Zjednoczone i Francja, choć nie podjęli ostatecznej decyzji. Nie wykluczają takiej możliwości Brytyjczycy. Natomiast sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen jest przeciwny dozbrajaniu libijskiej opozycji.

Przeczytaj poprzedni raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii