2005-08-12: Strajk na lotnisku Heathrow

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Strajk na lotnisku Heathrow)
piątek, 12 sierpnia 2005

Czwartkowy strajk pracowników firmy cateringowej dostarczającej posiłki do samolotów przerodził się w całkowitą blokadę czwartego terminalu podlondyńskiego lotniska Heathrow. Do protestujących dołączyli pracownicy obsługi naziemnej lotniska, wśród nich obsługa techniczna i kierowcy autobusów. Strajk ma zakończyć się jeszcze dzisiaj. Jednak jak twierdzi szefostwo lotniska utrudnienia w przewozie lotniczym potrwają jeszcze kilka dni.

Strajk rozpoczęli pracownicy dostawcy posiłków, Gate Gourmet. Związki zawodowe działające na lotnisku na znak solidarności ogłosiły całkowite zamknięcie czwartego terminalu.

Do tej pory z lotniska nie odleciało ponad 100 rejsowych samolotów British Airways. Podobny los czeka prawdopodobnie następnych 550 lotów. Czwarty terminal obsługuje także linie lotnicze Qantas, Sri Lanka Airlines, Finnair, GB Airways i British Med Airlines. Samoloty tych firm także nie odleciały dzisiaj z Heathrow. Większość lotów do Wielkiej Brytanii kierowana jest na inne lotniska europejskie, w tym port we Frankfurcie.

Bez przeszkód kursują samoloty rejsowe Polskich Linii Lotniczych LOT.

Według różnych szacunków w wyniku strajku ponad 70 tysięcy pasażerów nie może skorzystać z samolotu.

Źródło[edytuj | edytuj kod]