Stan prac MAC w pół roku od jego powstania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 19 maja 2012
Michał Boni

- Walczymy o to, żeby Komisja Europejska odblokowała nam pieniądze na wszystkie dobrze prowadzone projekty informatyczne - mówił Michał Boni przedstawiając stan prac Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w pół roku od jego powstania (MAC powstał 21 listopada 2011 r.).

- Po kilku miesiącach prac mamy już bardzo jasne wyobrażenie, jak powinna wyglądać cyfryzacja – mówił Boni. Zaznaczył, że powodzenie jest możliwe wtedy gdy będzie zapewniony odpowiedni dostęp do szerokopasmowego Internetu. Celem cyfryzacji jest doprowadzenie do tego, by ludzie korzystali z Internetu, by czuli, że to ma sens. – Na to musimy mieć pieniądze, duża z nich część to środki unijne - dodał.

- Administracja publiczna realizuje kilkaset projektów informatycznych. 29 priorytetowych wspiera finansowo Unia Europejska (w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Jednak Komisja Europejska wstrzymała płatności dotyczące tych projektów priorytetowych z powodu nieprawidłowości wykrytych w kilku projektach – tłumaczył Boni.

15 maja Boni podczas rozmowy z komisarzem unijnym Johannesem Hahnem, pokazał raport „Państwo 2.0 – nowy start administracji” opisujący szczegółowo stan projektów i proponowane zmiany. – Powiedziałem, że od początku widzieliśmy, że potrzebne są korekty, tak by zarządzanie i dobra kontrola pomogły w wychwytywaniu błędów. Uzgodniliśmy, że do końca maja przygotujemy plan naprawczy. Potem razem z Komisją Europejską powołamy zespół zadaniowy, który oceni 29 projektów finansowanych w ramach 7 osi i będzie je monitorował – w 22 nie maja żadnej skazy – podkreślił Boni. – Pokażemy, że CPI działa na nowych zasadach i jest bezpieczne (ostatnie zatrzymania CBA nie dotyczą spraw związanych z projektami unijnymi).

- Do 20 czerwca wypracujemy podstawy – do decyzji Komisji Europejskiej – potem Komisja musi się zastanowić, czy odblokować nam całą 7 oś. Myślę, że co do części projektów na pewno się to stanie, ale walczymy o to, żeby cała oś została odblokowana. Oczywiście poza projektami, o których wiemy, że przy ich powstawaniu złamano prawo - wyjaśnił Boni.

Boni poruszył również temat projektu Cyfrowa Szkoła. - Startujemy więc z projektem Cyfrowa Szkoła, a niedawno wystartowaliśmy z wielkim projektem Latarnicy 50 +. 2 tys. wolontariuszy będzie przekonywało swoje społeczności – rodzinę, sąsiadów, że warto korzystać z sieci – mówił Boni

Minister zaznaczył, żę ministerstwo chce zakończyć prace nad ustawą o działach (zgodnie z projektem, nad którtym pracuje teraz Sejm, to szef MAC będzie zajmował się przeciwdziałaniem oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych). Do zadań administracji w dziale „informatyzacja” dochodzą m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie. Kolejna zmiana: to minister administracji i cyfryzacji a nie szef MSW będzie wydawał pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz rozporządzenia dotyczące sposobu przeprowadzania zbiórek publicznych i zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem.

Źródła[edytuj]