Społecznicy z Łodzi i województwa łódzkiego udekorowani odznaczeniami państwowymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 29 czerwca 2016

28 czerwca 2016 r. w siedzibie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Rau wojewoda łódzki odznaczył łodzian i mieszkańców województwa Złotym, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi nadanymi przez Prezydenta RP oraz medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” i odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W gronie odznaczonych i uhonorowanych znalazły się osoby szczególnie zasłużone dla województwa łódzkiego i stolicy województwa, wyróżniające się w działalności społecznej, samorządowej i kulturalnej, działaniach i pracy na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki oraz regionalnej kultury i historii.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została Lucyna Sztompka za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o regionalnej kulturze i historii. Odznaczenie dla zmarłej Lucyny Sztompki odebrał jej mąż Janusz Sztompka.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

  • Henryk Gajda - za zasługi w działalności społecznej i samorządowej,
  • Krzysztof Góra działacz PTTK - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki krajoznawczej i wiedzy o zabytkach,
  • Jolanta Górska-Sieradzka - za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o regionalnej kulturze i historii,
  • Dariusz Połać koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali strażacy ochotnicy z OSP w gminie Kocierzew Południowy:

  • Wiesław Łacheta,
  • Bogusław Samek,
  • Tadeusz Trakul
  • Krzysztof Urbański - wszyscy za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Odznaczeni zostali też Brązowym Krzyżem Zasługi:

  • Wojciech Skibiński - za zasługi w działalności społecznej na rzecz kultywowania oraz promowania muzyki orkiestr dętych,
  • Jan J. Zienkiewicz działacz PTTK - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki krajoznawczej i wiedzy o zabytkach.

Dorotę Kaniewską-Frątczak wojewoda łódzki udekorował odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Włodzimierza Rudnickiego wojewoda łódzki udekorował brązowym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Obydwa odznaczenia nadał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obydwa zostały nadane dla osób współpracujących z Widzewską Galeria Ekslibrisu w Łodzi obchodzącą 25-lecie swojej działalności.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczył odznaczenia w obecności zaproszonych gości: brygadiera Jarosława Wlazłowskiego – łódzkiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Juliana Nowaka – prezesa honorowego zarządu gminnego związku OSP RP w Kocierzewie Południowym, Marka Sobieszczańskiego – honorowego prezesa Oddziału PTTK Łódź-Polesie, Marzeny Wiśniak – zastępcy dyrektora Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz Mirosława Wojalskiego – prezesa Stowarzyszenia Widzewscy Przyjaciele Ekslibrisu w Łodzi.

Fotorelacja[edytuj]

.