2013-07-11: Solidarna Polska o rządach komisarza w Oświęcimiu, który przegrał wybory

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 lipca 2013

Solidarna Polska na konferencji prasowej 11 lipca 2013 roku określiła sytuację panującą w oświęcimskim samorządzie jako patologiczną. Dzisiejsza Rzeczpospolita opisała, że Janusz Chwierut jest komisarzem powołanym przez premiera, pełniącym obowiązki prezydenta Oświęcimia.

Janusz Chwierut przegrał wybory prezydenta Oświęcimia w 2010 roku z Jackiem Grosserem 82 głosami. Zwycięzca uległ jednak między wyborami samorządowymi a zaprzysiężeniem poważnemu wypadkowi i do dzisiaj nie jest w stanie złożyć przysięgi, jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.

Premier powołał więc zgodnie z ustawą o samorządzie komisarza, który zastępuje prezydenta niezdolnego pełnić funkcję. Solidarna Polska uważa powołanie osoby, która przegrała te wybory za patologiczne i kłócące się z zasadami demokracji.

Solidarna Polska zaproponowała zmiany w ustawie o samorządzie lokalnym. Posłowie ci nie chcą, żeby sytuacja z Oświęcimia powtórzyła się nigdzie indziej w kraju. Zaproponowano, aby mandat prezydenta, burmistrza lub wójta wygasał automatycznie w przypadku niezdolności do wykonywania funkcji przez okres dłuższy niż pół roku.