2012-10-17: Solidarna Polska domaga się dymisji minister Joanny Muchy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 października 2012
Uczestnicy konferencji

Prezes Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro - w oświadczeniu domaga się od premiera Donalda Tuska dymisji minister sportu Joanny Muchy.

Ma to być konsekwencją nierozsunięcia przed wczorajszym meczem dachu na Stadionie Narodowym. Mecz Polska-Anglia, który miał rozpocząć się 16 października o godz. 21:00, został odwołany z powodu z złego stanu murawy spowodowanego deszczem. Mecz został przesunięty na godz. 17:00 dnia następnego.

W oświadczeniu Solidarnej Polski z 17 października można przeczytać: W dniu wczorajszym (2012.10.16) o godzinie 21.00 na Stadionie Narodowym miał rozpocząć się w ramach eliminacji Mistrzostw Świata mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Polski i Anglii. Mecz nie odbył się w wyniku kompromitujących zaniedbań po stronie organizatorów.. (...) Stadion Narodowy kosztował polskiego podatnika gigantyczne pieniądze. Premier Donald Tusk wskazywał ten bardzo przepłacony zdaniem ekspertów stadion jako dowód sukcesu Platformy Obywatelskiej. Dziś ten "sukces" nabiera szczególnego wymiaru. Polska staje się obiektem kpin i śmiechu całego sportowego świata. Wystarczyło bowiem podjąć decyzję o zamknięciu dachu i wyposażyć stadion we właściwą murawę by zapobiec tej możliwej do przewidzenia sytuacji. Prognozy meteorologiczne były znane organizatorom i publicznie dostępne. Strugi deszczu i aura nie mogły być więc dla nich żadnym zaskoczeniem.

17 października posłowie Solidarnej Polski na konferencji prasowej również odnieśli się do wczorajszych wydarzeń. W spotkaniu wzięli udział: Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Marzena Wróbel. Zacytowano słowa Donalda Tuska, który w maju powiedział, że z rządem jest jak Stadion Narodowy - najpierw krytykowany, potem chwalony. Według Jacka Kurskiego Stadion Narodowy jest soczewką skupiającą działalność rządu Tuska.

Solidarna Polska zapowiedziała, że zwróci się do innych klubów opozycyjnych o wspólne złożenie wniosku o wotum nieufności dla minister Muchy. Na pytanie jednej z dziennikarek dotyczące liczby głosów (Solidarna Polska ma 19 mandatów, do złożenia wniosku potrzebne jest 46 podpisów), Zbigniew Ziobro odpowiedział, że liczą na poparcie innych klubów.

- Rząd Donalda Tuska jest współodpowiedzialny za nadzór na Stadionie Narodowym. Polacy nie powinni się wstydzić za fuszerkę jego rządu. Polacy nie chcą kolejnych kompromitacji - powiedział Zbigniew Ziobro.

Przewodniczący Solidarnej Polski powiedział też, że z Polski już kpi się zagranicą. Zagraniczne media nie mówią o rządzie Donalda Tuska czy o konkretnej minister, a o Polsce jako państwie. Donald Tusk powinien zacząć się wstydzić.

W tej kadencji Sejmu zdarzało się już, że w czasie głosowań do głosu dochodzi sumienie. - powiedział Jacek Kurski odnosząc się do pytania dot. braku większości zdolnej do przegłosowania wniosku.

Z Sejmu, dla Wikinews, Patryk Matyjaszczyk

Źródła[edytuj | edytuj kod]