Przejdź do zawartości

2008-04-08: Sojuz TMA-12 w drodze do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Start rakiety nośnej Sojuz-FG
wtorek, 8 kwietnia 2008

We wtorek 8 kwietnia 2008 roku o godz. 13:16:27 (czasu polskiego) z wyrzutni LC1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartowała rakieta nośna Sojuz-FG, z załogowym statkiem kosmicznym Sojuz TMA-12.

Na pokładzie statku Sojuz znalazło się dwoje astronautów rosyjskich, Siergiej Wołkow i Oleg Kononienko, oraz koreańska kosmonautka, Yi So-yeon - pierwsza astronautka narodowości południowo-koreańskiej. Za dwa dni statek Sojuz TMA-12 połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), poprzez moduł Zarja.

Po wejściu na stację, Wołkow i Kononienko będą stanowili pierwszą część Ekspedycji 17., czyli 17. stałej załogi ISS. Ekspedycja 16. opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną 19 kwietnia (Yi So-yeon wraz z nimi) statkiem Sojuz TMA-11.

Rosyjski kosmonauta dowódca Siergiej Wołkow podąża w kosmos śladami swego ojca Aleksandra Wołkowa. Ojciec Siergieja Aleksander trzykrotnie uczestniczył w lotach kosmicznych. Jego syn poleciał na misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Towarzyszy mu jego rodak Oleg Kononienko i astronautka z Korei Południowej, Yi So-yen. Siergiej twierdzi, że nie rywalizuje z ojcem. Zdradza jednak, że zdaniem jego trenerów, którzy przygotowywali do lotów w kosmos także jego ojca, w wielu sytuacjach radzi sobie lepiej niż tata.

26-letnia Yi So-yen została wybrana spośród 36 tysięcy kandydatów. Podczas misji przeprowadzi serię eksperymentów naukowych.

Kolejna, już 17 stała załoga wyruszyła na ISS. NASA TV przedstawiła transmisję na żywo ze startu, również rosyjskie i kazachskie stacje telewizyjne transmitowały start Sojuza.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Statki kosmiczne Sojuz


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna


Czytaj też:

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]