Przejdź do zawartości

2012-10-25: Sojuz TMA-06M zadokował do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 października 2012
Załoga Sojuza TMA-06M
Członkowie 33 ekspedycji tzw. stałej załogi ISS, od lewej do prawej: Williams, Malenczenko, Hoshide, Tariełkin, Nowicki i Ford

W czwartek statek kosmiczny Sojuz TMA-06M z trzyosobową załogą po dwudniowym locie przycumował do krążącej na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około godz. 14:29 czasu polskiego w trybie automatycznym.

Start Sojuza miał miejsce w środę 23 października 2012 r. o 12:51 naszego czasu wystrzelonego rakietą nośną Sojuz-FG zasilaną kerozyną spalaną w ciekłym tlenie. Start rakiety nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się: dowódca Oleg Nowicki (Rosjanin) oraz Jewgienij Tariełkin i Kevin A. Ford (USA).

W chwilę po dokowaniu odbyła się ceremonia powitalna, w trakcie której trzech załogantów Sojuza TMA-06M stało się nowymi członkami Ekspedycji 33 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Plan przewiduje, że pozostaną oni w kosmosie do 15 marca 2013 roku.

Obecną Ekspedycję 33 stanowi mieszana, międzynarodowa amerykańsko-rosyjsko-japońska załoga składająca się z Amerykanki Sunity Williams, Rosjanina Jurija Malenczenki i Japończyka Akihiko Hoshide, która opuści ISS i powróci na Ziemię 12 listopada br.

Obecnie statki Sojuz dowożą na ISS rosyjskie załogi na krótki pobyt. Służą też na stacji kosmicznej jako kapsuły ratunkowe. Dowożenie i wymiana stałych załóg było zadaniem amerykańskich wahadłowców. W zeszłym roku wycofano z użytku promy kosmiczne i amerykańscy astronauci od tamtego momentu dostarczani są na stację ISS jedynie za pomocą rosyjskich statków kosmicznych Sojuz. Zapasy i towary są dostarczane przez transportowe statki towarowe Progress, o niewielkiej w porównaniu z wahadłowcami ładowności. Stan taki prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez około 5 lat. W chwili obecnej trwają prace nad trzema amerykańskimi prywatnymi statkami załogowymi w ramach programu CCDev (Commercial Crew Development) zarządzanym przez agencję NASA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]