Przejdź do zawartości

2006-09-03: SMART-1 uderzył w Księżyc

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 września 2006

O godzinie 5:42 GMT europejska sonda SMART-1, zgodnie z planem, zderzyła się z powierzchnią Księżyca. Miejsce zderzenia leży w księżycowym Jeziorze Doskonałości. Znajduje się ono na południu widzialnej strony Księżyca.

Widowiskowy koniec trzyletniej sondy, ważącej 285 kg, kontrolerzy misji SMART z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) powitali oklaskami. Zaraz potem pokazano zdjęcia zderzenia zarejestrowane przez teleskopy na Hawajach. Widoczne na nich jaskrawe światło było rezultatem zderzenia. Zderzenie rejestrowały także teleskopy w Arizonie i Chile. Sonda prawdopodobnie pozostawiła po sobie krater o średnicy od 3 do 10 m.

Zgodnie z przewidywaniami, w momencie zderzenie sonda miała prędkość 7200 km/h.

SMART-1 rozpoczął lot do Księżyca 27 września 2003, został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rakietę Ariane-5. Do dziś wykonał 332 obiegi dookoła Srebrnego Globu. W lutym 2005 ESA postanowiła przedłużyć czas trwania misji do sierpnia 2006. Przez cały ten czas SMART-1 badał powierzchnię naszego naturalnego satelity, wykonując zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Przesyłał je na Ziemie w ilości ok. 1000 na tydzień.

SMART-1 miał pomóc zrozumieć, jak powstał Księżyc, a przede wszystkim sprawdzić hipotezę, według której powstał na skutek kolizji ciała kosmicznego z Ziemią. Miał również przetestować silnik elektryczny, który ma być użyty w misji BepiColombo do Merkurego.

Pokrewne wiadomości[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]