Przejdź do zawartości

2005-04-13: Rumunia i Bułgaria członkami Unii Europejskiej od 2007 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 kwietnia 2005

Parlament Europejski zaakceptował dzisiaj podpisanie Traktatu Akcesyjnego rozszerzającego Unię Europejską o dwa nowe państwa - Rumunię i Bułgarię. Podpisanie traktatu zostało przewidziane na 25 kwietnia br. i oba państwa staną się państwami akcesyjnymi, tj. będą mogli wysłać swoich przedstawicieli na obserwację pracy Parlamentu Europejskiego.

Podczas głosowania w parlamencie, decyzja o podpisaniu rumuńskiego Traktatu Akcesyjnego otrzymała 497 pozytywnych głosów i 93 negatywne - 71 posłów wstrzymało się od głosowania. Lepiej wypadła Bułgaria, która otrzymała 522 głosy poparcia i 70 sprzeciwów - 69 posłów wstrzymało się od głosowania. Oba państwa rozpoczęły negocjacje z Unią w 2000 roku i zakończyły je w 2004.

Olli Rehn, minister od spraw rozszerzenia Unii powiedział, że państwa te dalej mają sporo roboty. Muszą wypełnić jeszcze wiele postawianych przed nimi wymagań - jeżeli tego nie dokonają, Unia zostanie poszerzona dopiero w 2008 roku, wykorzystując specjalną klauzulę bezpieczeństwa. Do 2007 roku Bułgaria musi poradzić sobie z problemem zorganizowanej przestępczości, a Rumunia musi poprawić poziom ochrony środowiska i zmniejszyć dotacje dla upadających sektorów przemysłowych, m.in. produkcji stali.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]