Przejdź do zawartości

2011-02-05: Rozpoczęto usuwanie paliwa z reaktora Ignalino-2

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 lutego 2011
Wierz rdzenia, w którym mieszczą się pręty paliwowe, kontrolne i sterujące, jednego z reaktorów Ignalino

Rozpoczął się proces wyjmowania paliwa jądrowego z litewskiego reaktora jądrowego Ignalino-2, wyłączonego 31 grudnia 2009 roku.

Na początku lutego rozpoczęto zaś usuwanie prętów paliwowych z rdzenia reaktora Ignalino-2. Zgodnie z warunkami przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej, Litwini zgodzili się zamknąć swoją jedyną, dwureaktorową siłownię jądrową Ignalino. Jej drugi reaktor wygaszono 31 grudnia 2009 roku. Unia nalegała na zamknięcie elektrowni, gdyż wykorzystywała ona reaktory tego samego typu co w Czarnobylu, RBMK.

Do wyjęcia z rdzenia jest około 500 zestawów zawierających paliwo jądrowe. Trafią one do basenów magazynowych na terenie elektrowni, w celu "wychłodzenia", tj. neutralizacji najaktywniejszych produktów rozpadów promieniotwórczych. Następnie zostaną one przeniesione do tymczasowego przechowalnika zewnętrznego, który powstanie w tym roku.

Ignalińska Elektrownia Atomowa dostarczała prąd od 31 grudnia 1983 roku. Dostarczała Litwie 90% energii elektrycznej. Litwa, w kooperacji z Łotwą, Estonią i Polską, planuje budowę Wisagińskiej Elektrowni Atomowej. Ma mieć ona moc elektryczną około 3200 MW i pracować od 2025 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]