Przejdź do zawartości

2007-04-02: Rospuda: Nie będzie wniosku o wstrzymanie prac

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 kwietnia 2007

Komisja Europejska nie wyśle na razie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o natychmiastowe wstrzymanie prac przy obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Rzeczniczka komisarza Stawrosa Dimasa ds. ochrony środowiska, Barbara Helfferich, poinformowała, że 20 marca otrzymała list, w którym znalazła się decyzja o wstrzymaniu prac w związku z okresem lęgowym. Zapewniła jednocześnie, że Komisja Europejska "śledzi sytuację w dolinie Rospudy bardzo czujnie" i może ten wniosek wysłać w każdej chwili. Stanie się to najprawdopodobniej w lipcu, kiedy kończy się okres lęgowy ptaków.

Przypomnijmy, że spór między Polską a Komisją trwa od połowy grudnia 2006. Zdaniem Brukseli projekt budowy estakady przez Dolinę Rospudy jest niezgodny z unijnymi przepisami, wynikającymi z programu Natura 2000. Polska z kolei zapewnia, że wyrządzone środowisku straty da się zrekompensować. Komisja domaga się przygotowania alternatywnego planu budowy. Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda dodatkowy nakaz wstrzymania prac, to możliwość budowy estakady zostanie wstrzymana do momentu wydania wyroku przez unijnych sędziów, a procesy przed nim potrafią ciągnąć się latami.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]