Przejdź do zawartości

2007-05-12: Rosja utrzymuje embargo na polskie mięso

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 maja 2007
Władimir Putin

Moskwa nie zniesie embarga na polskie mięso i produkty rolne przed szczytem, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Samarze.

Nie ma w tej sprawie żadnych istotnych postępów, co potwierdził zarówno rosyjski minister rolnictwa, jak i rzecznik Komisji Europejskiej. To utrzyma sytuację, jaka ma miejsce już od jesieni ubiegłego roku, kiedy Polska zablokowała negocjacje nowej umowy o partnerstwie między UE oraz Rosją. Brukselscy urzędnicy uważają, że nikłe są szanse, aby te negocjacje rozpoczęły się teraz. Rosjanie z jednej strony odrzucają polskie argumenty o politycznych powodach nałożenia embarga, z drugiej niemal otwarcie przyznają, że zakaz importu jest już obecnie problemem politycznym. Embargo mogłoby być zniesione po kolejnych rozmowach oraz inspekcjach, a te "skończyłyby się w pięć minut, jeśli tylko zapadłaby taka decyzja polityczna"- nieoficjalnie mówią rosyjscy dyplomaci. Kreml podkreśla jednak, że to problem wewnątrzunijny i chce, żeby Europa sama nakłoniła Polskę do ustępstw.

Prezydent Putin nie ugina się nawet pod naciskami Angeli Merkel, dla której fiasko przyszłotygodniowego szczytu byłoby wielką porażką. Wiceszef komisji Rady Federacji ds. zagranicznych twierdzi, że takiego Putina jak w Samarze Europa jeszcze nie widziała - zamierza on być wymagającym rozmówcą.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]