Przejdź do zawartości

2006-07-08: Rocznica londyńskich zamachów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 8 lipca 2006
Miejsca wybuchów bomb

Wczoraj urzędnicy w Komisji Europejskiej uczcili dwiema minutami ciszy pamięć ofiar ataków terrorystycznych w Londynie. 7 lipca 2005 w zamachach na metro i autobus zginęły 52 osoby, w tym 3 Polki. Prawie 700 osób zostało rannych.

"Te nieludzkie i barbarzyńskie zamachy pokazały, jak poważnym zagrożeniem jest terroryzm" - napisał w specjalnym oświadczeniu rząd Finlandii, kraju, który obecnie kieruje pracami Unii. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso stwierdził, że ataki były wymierzone we wszystkich Europejczyków i w wartości, na których oparta jest Unia.

Bruksela nie zapomniała o ofiarach zamachów - mówiła rzeczniczka Komisji Pia Ahrenkilde Hansen. W imieniu Komisji Europejskiej, jej przewodniczący złożył wyrazy solidarności i współczucia tym, którzy stracili bliskich, a także osobom, które do tej pory odczuwają negatywne skutki zamachów.

Jose Barroso powiedział, że przeciwdziałanie atakom terrorystycznym jest teraz największym wyzwaniem dla Unii. Zapewnił, że Komisja jest zdeterminowana, by, zgodnie z prawem, kontynuować walkę z terroryzmem.

Z ostatnich sondaży wynika, iż ośmiu na dziesięciu Europejczyków uważa, że Unia powinna skuteczniej walczyć z terroryzmem, by zapewnić bezpieczeństwo. Komisja zapewnia, że w przyszłości przedstawi kolejne propozycje, które mają pomóc w tej walce.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]