2018-03-18: Robert Johansson wygrywa konkurs w Vikersund, Kamil Stoch wygrywa Raw Air i Puchar Świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 marca 2018
Kamil Stoch

Robert Johansson wygrał indywidualny konkurs Pucharu Świata w Vikersund, który był jednocześnie ostatnim konkursem zaliczanym do klasyfikacji Raw Air. Kamil Stoch zajął dziś szóste miejsce, które ostatecznie dało mu zwycięstwo w tegorocznej edycji cyklu Raw Air, zapewniając sobie także zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Johansson w dzisiejszym konkursie skoczył 232 i 246 metrów i uzyskał notę 444,3 pkt. Było to premierowe zwycięstwo podwójnego brązowego medalisty z Pyeongchang. Drugi był Andreas Stjernen, który prowadził po pierwszej serii skoków skokiem na 239 metrów. W drugiej kolejce oddał skok o trzy metry krótszy, co dało łącznie stratę 5,4 pkt. do kolegi reprezentacyjnego. Podium uzupełnił Daniel-André Tande, który stracił do kolegi z reprezentacji 7,7 pkt. W czołowej piątce znaleźli się także Domen Prevc (229 i 239,5 m) i Stefan Kraft (221,5 i 230,5 m).

Najlepszym dzisiaj polskim skoczkiem był Kamil Stoch. W pierwszej serii skoczył 223 metry i po pierwszej kolejce był na ósmej pozycji. W finałowym skoku poleciał czternaście metrów dalej i awansował o dwie pozycje. Łącznie w drugiej serii wystąpiło pięciu reprezentantów Polski; na dwunastym miejscu znalazł się Piotr Żyła (219,5 i 221 m), szesnasty był Dawid Kubacki (207,5 i 225 m), siedemnasty Stefan Hula (210 i 218 m) i na 27. pozycji został sklasyfikowany Jakub Wolny (205,5 i 184 m). Do finałowej serii nie awansował Maciej Kot, który po skoku na odległość 190 metrów został sklasyfikowany na 31. miejscu.

Tegoroczną edycję Raw Air wygrał Kamil Stoch, który uzyskał łącznie 2590,6 pkt., a drugi Robert Johansson stracił do trzykrotnego mistrza olimpijskiego 37 punktów. Na trzecim stopniu podium uplasował się Andreas Stjernen z notą łączną 2508,3 pkt. W czołowej dziesiątce norweskiego turnieju znalazł się także Dawid Kubacki, który zajął ósme miejsce z notą 2286,4 pkt. Stoch jest pierwszym zawodnikiem, który prowadził w cyklu od samego początku, dodatkowo wygrał wszystkie prologi zaliczane do klasyfikacji cyklu.

Dzisiejsze szóste miejsce Kamila Stocha przy ósmym miejscu Richarda Freitaga oznaczało, że Polak zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W klasyfikacji Stoch ma 253 punkty przewagi nad niemieckim zawodnikiem, a do końca sezonu pozostały dwa konkursy indywidualne. W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich liderem pozostał Andreas Stjernen, który ma 30 punktów przewagi nad Robertem Johanssonem. Kamil Stoch awansował z 21. na 10. miejsce w tabeli.

Za tydzień ostatni weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich. Areną finałowych zmagań będzie obiekt Letalnica w słoweńskiej Planicy. Konkursy w tej miejscowości będą rozgrywane w ramach cyklu "Planica 7", a zwycięzcą całego mini-turnieju zostanie skoczek, który po siedmiu skokach uzyska największą notę punktową.

Źródła[edytuj | edytuj kod]