Przejdź do zawartości

2022-06-12: Relacja z protestu „BlokujemyOrlen” w Częstochowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, sobota, 11 czerwca 2022

Na 11 czerwca 2022 roku została zaplanowana ogólnopolska akcja #BlokujemyOrlen. Protest miał na celu wyrazić sprzeciw Polaków wobec wysokim cenom paliw.

Orlen Narcyzowa 3

Ogólnopolskie wydarzenie miało rozpocząć się o godzinie 16.00, a zakończyć o 18.00. W tym okresie praca wybranych stacji koncernu Orlen miała zostać zakłócona przez uczestników akcji. W Częstochowie oficjalnym punktem była stacja na ulicy Drogowców 23/25, gdzie postanowiłem się udać.

Po drodze odwiedziłem stację Orlen na ul. Narcyzowej 3 w Olsztynie. Dzień jak co dzień o około 15:30. Poza mną było jeszcze dwóch zmotoryzowanych. Spokojnie mogłem zatankować i kontynuować podróż na miejsce wyznaczone przez organizatorów.

Protest na Drogowców 23/25[edytuj | edytuj kod]

Zapowiadało się na zaskoczenie ze strony kierowców

Po przybyciu na częstochowską stację o około 15:50 niemal nikogo nie było na miejscu. Gdy wróciłem na punkt o ok. 16.05, wówczas znajdował się tam jeden pojazd z trzema mężczyznami i policjant na motorze, który rozmawiał z tankującym. Ja oraz zatrzymany wcześniej kierowca weszliśmy do punktu obsługi. Widać było, że pracownice na stacji spodziewają się protestujących, jednak były spokojne i w dobrym nastroju. Kierowca normalnie zapłacił za paliwo i rozmawiał na temat protestu. W zasłyszanej rozmowie z kasjerkami było coś powiedziane o punkcie paliw na ulicy Świętej Barbary 105. Po odjeździe samochodu z mężczyznami było pusto na stacji.

Stacja gdy czekałem na hot-doga
Zapowiadany protest na ulicy Drogowców 23/25

W czasie oczekiwania na hot-doga zapowiadało się na przełamanie ciszy przed burzą. Zaczęły pojawiać się pierwsze pojazdy (nie było ich dużo), a jeden po 16:10 niespodziewanie zatrzymał się przy wjeździe na stację. W ten sposób sprawił wrażenie, jakby coś się stało, ale podjechał do stacji. Pojawiło się również trzech lokalnych dziennikarzy. Pomiędzy 16.15, a 16.30 na miejscu było już kilka samochodów na miejscu. Potencjalni protestujący najczęściej nie przyjeżdżali sami, jednak nadal było ich niewielu. Mała liczba aut stojących obok dystrybutorów. Normalny widok. Ot, tankujący, parkujący i klienci wchodzący do budynku. Kilka pojazdów zaparkowało w tym jeden biały SUV z otwartą maską. W oddali na parkingu Salonu Meblowego Kler można było dostrzec furgonetkę policyjną. Policjanci siedzieli w swoim pojeździe i najprawdopodobniej obserwowali wydarzenie. Poza nimi wrócił i odjechał wspomniany wcześniej policjant na motorze. W okolicy oprócz dziennikarzy znajdowała się niewielka grupa gapiów. Nie zauważyłem dużej integracji pomiędzy protestującymi. Mówili, że jest ich zbyt mało, aby dało się zablokować stację.

Sytuacja na innych Orlenach[edytuj | edytuj kod]

Pusta stacja Orlenu na alei Wojska Polskiego 7b

Nie tracąc czasu postanowiłem sprawdzić okoliczne Orleny. Mijałem pustą stację Orlen na alei Wojska Polskiego 107. Zatrzymałem się jednak w punkcie na ul. Bohaterów Katynia 147, gdzie widniała cena 8,06 zł za litr benzyny 95-oktanowej. Pracownik stacji twierdził, że nie było żadnej blokady i nic się nie działo. Następnie udałem w kierunku Orlenu na ul. Świętej Barbary 105 o ok. 17.30, gdzie był dosyć zwyczajny widok. Kilka zaparkowanych aut, dwa tankujące, mężczyzna płacący karta. Kasjer relacjonował, że przez cały dzień nie było żadnego protestu. Wspominał coś o grupie mężczyzn, którzy jakby mieli coś robić po godzinie 16, ale odjechali po przyjeździe policji. A około 13.00-14.00 jakiś kierowca zapłacił za litr paliwa. Sprzedawca mówił również o mrożących krew w żyłach opowieściach z poznanej wcześniej stacji z ulicy Drogowców 23/25, gdzie miała odbywać się blokada, a kierowcy płacą groszami.

Postanowiłem ponownie pojechać na ul. Drogowców 23/25. Trochę przed 18.00 nie było tam nikogo z obecnych wcześniej kierowców. Znajdowało się tam jedno auto osobowe. Pracownicy stacji mówili, że nie było źle, a jeden skwitował akcję w Częstochowie „ściemą”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości