Rawa Blues Festival otrzymał prestiżową nagrodę "Keeping the Blues Alive"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 listopada 2011
Shakin' Dudi - Rawa Blues 2011

Amerykańska organizacja The Blues Foundation wyróżniła Rawa Blues Festival, odbywający się corocznie w Katowicach, prestiżową nagrodą Keeping The Blues Alive 2012 w kategorii Festival International. Wyróżnienie jest przyznawane od ponad 30 lat ludziom i organizatorom mającym duży wkład w propagowanie muzyki bluesowej na świecie.

Nagroda jest wspaniałym zwieńczeniem dotychczasowej 31-letniej tradycji i osiągnięć Rawa Blues Festival. O renomie nagrody świadczy fakt, że jest przyznawana przez największą organizację bluesową na świecie. Blues Foundation od 1980 przyznaje nagrody Blues Music Awards (wcześniej znane jako W.C. Handy Blues Awards) oraz Keeping The Blues Alive. Dotychczas zaledwie dwa inne festiwale z Europy otrzymały nagrodę w tej kategorii.

W uzasadnieniu przyznania nagrody polskiemu festiwalowi Blues Foundation powraca do trudnych początków organizacji bluesowego grania w Polsce. Stworzenie alternatywnego w stosunku do ówczesnej sceny muzycznej festiwalu nie było sprawą prostą, w szczególności za żelazną kurtyną. Stąd też początkowo Irek Dudek był w stanie zapraszać tylko polskie zespoły. Po następujących przemianach politycznych można było rozszerzyć line-up o zagraniczne gwiazdy bluesa. Należy podkreślić, że to po raz pierwszy w Polsce w Katowicach pojawili się tak znakomici artyści jak m.in. Koko Taylor, Junior Wells, Luther Allison, Magic Slim, Michael Burks, Lonnie Brooks, Eddy Clearwater, Debbie Davies, Rick Estrin oraz wielu, wielu innych. W wielu wypadkach były to jedyne koncerty wielkich gwiazd bluesa nie tylko w Polsce, lecz w Europie. Co również było ważne dla podjęcia decyzji o uhonorowaniu Rawa Blues Festival, to ewidentny zapał i miłość do bl uesa, którą wyraża już od pierwszej edycji Irek Dudek oraz jego współpracownicy.

Rawa Blues Festival znalazła się w elitarnym gronie laureatów nagrody Keeping The Blues Alive 2012. Wśród nagrodzonych są również Keith Richards z The Rolling Stones (nagrodzony w kategorii Literatura), White Mountain Boogie N'Blues Festival (Festival – USA) oraz Stowarzyszenie Bluesowy Zachodni Nowy Jork (Organizacja).

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości