2005-09-14: Raport ONZ: Kenia rozwija się zbyt wolno

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 września 2005

Wskaźnik rozwoju społecznego w Kenii spada od wczesnych lat 90. Przyczyną tego jest słaby rozwój gospodarczy, malejąca oczekiwana długość życia oraz niewystarczający dostęp do pomocy społecznej.

Zgodnie z raportem opracowanym wspólnie przez Uniwersytet w Nairobi, Program Rozwoju ONZ (UNDP) i Ministerstwo Planowania Kenii, wskaźnik rozwoju społecznego (HDI – Human Development Index) spadł z 0,533 w 1990 roku do 0,520 w 2004 roku. Wartości tego wskaźnika mieszczą się w przedziale od 0 do 1, przy czym 1 oznacza najwyższy możliwy stopień rozwoju społecznego. Pod uwagę bierze się oczekiwaną długość życia, dostęp do edukacji i poziom życia. Kenia znajduje się na 154. miejscu na 177 badanych krajów. Oznacza to, że należy do krajów o najniższym wskaźniku rozwoju społecznego.

Raport przedstawia także w jaki sposób wzrost przemysłowy może wspierać rozwój społeczny. Zawiera on sugestie dotyczące wykorzystania tego rozwoju, a równocześnie zmniejszenia negatywnych skutków uprzemysłowienia. Proces ten doprowadziło do wyższych przychodów, a wytwarzane produkty przyczyniły się do poprawy jakości życia. Również rolnictwo czerpie korzyści z rozwoju przemysłowego – stwierdza raport.

Raport wskazuje także zagrożenia płynące z procesu uprzemysłowienia. Wsród nich wymienia: zmniejszenie bezpieczeństwa ekonomicznego pracowników, ryzyko chorób zawodowych, zatrudnianie dzieci, zanieczyszczanie środowiska i nierówności w rozwoju. Z drugiej strony raport stwierdza, że uprzemysłowienie umożliwia ludziom dostęp do surowców i bogactw, likwidując nierówności w podziale dóbr. Wymaga ono także zwiększenia ludzkich zdolności. Temu mają służyć edukacja, właściwe odżywianie, opieka lekarska, higiena – wszystkie te czynniki są ważnymi wskaźnikami rozwoju społecznego.

Źródło[edytuj | edytuj kod]