Przejdź do zawartości

2007-11-08: Przewodniczący Komisji Europejskiej w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 8 listopada 2007
José Manuel Durão Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso przybył z wizyta do Polski. Zaraz po przylocie do Warszawy spotkał się on z kandydatem na premiera Donaldem Tuskiem.

Później udał się na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, by popołudniu odebrać doctora honoris causa, który nadała mu Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Barroso w swej mowie podkreślał zasługi znanych Polaków, będących wychowankami SGH, jak prezydent Stefan Starzyński, czy Danuta Hübner. Przytoczył ona także fragment więziennych listów Adama Michnika, mówiących o szansach Polski, motywujących walkę z komunizmem.

W czasie spotkania z liderem PO, Barroso wygłosił wiele pozytywnych słów pod jego adresem, wyrażając nadzieję na polepszenie stosunków Polski z UE. „Cieszę się, że mogłem osobiście złożyć gratulacje Donaldowi Tuskowi za zwycięstwo, jakie jego partia odniosła w wyborach parlamentarnych. To jest niezwykle ważny wyraz, jaki dali Polacy w wyborach” – mówił.

Spotkanie Tuska z szefem KE owocowało w wiele uprzejmości i kurtuazji z obu stron, a obaj panowie sprawiali wrażenie bardzo zaprzyjaźnionych, dowcipkując w międzyczasie przeznaczonym na tłumaczenia.

Przyszły premier zapewniał o wzmożeniu intensywności działań Polski na arenie UE. Potwierdził również, że z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do Brukseli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]