2013-07-11: Protesty ws. uboju rytualnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 lipca 2013

11 lipca 2013 przed Sejmem w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwników wprowadzenia ustawy o uboju rytualnym. Na demonstracji pojawiło się około 600 ekologów i przeciwników tych rozwiązań prawnych.

Posłowie będą w bloku głosowań głosować jutro ws. tego projektu ustawy. Ustawa zakłada zabijanie zwierząt, głównie krów, bez ogłuszania. O zmiany w tej sprawie prosiły mniejszości żydowska i islamska w Polsce.

Projekt przygotował rząd Donalda Tuska. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała głosowanie przeciw ustawie nawet, jeśli będzie obowiązywała dyscyplina partyjna.

- Jestem lekarzem, a rolą każdego medyka jest znoszenie cierpienia, a nie przyzwolenie na cierpienie. W moim odczuciu nie ma przyzwolenia na cierpienie zwierząt. Kiedyś musi być pierwszy raz. Nawet, jeśli będę musiała zapłacić, nie chciałabym łamać sobie kręgosłupa w tej konkretnej sprawie. Źle bym się z tym czuła - powiedziała marszałek podczas briefingu prasowego z dziennikarzami w Sejmie.

Za ubojem rytualnym będą głosować posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Marek Sawicki twierdzi, że odrzucenie projektu spowoduje utratę wielu miejsc pracy i negatywnie odbije się na gospodarce.