Przejdź do zawartości

2014-02-16: Promocja książki autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy - Portret podwójny"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 lutego 2014

22 lutego 2014 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku odbyła się promocja książki autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy - Portret podwójny". Na promocję książki oraz otwarte spotkanie z autorem zaprosili Fundacja "Beksiński" oraz Muzeum Historyczne w Sanoku. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Chomiszczak.

Książka napisana jest w narracji opowieści reporterskiej. Autorka jest polską dziennikarką. Jest to próba opisania dramatycznej relacji pomiędzy "ojcem i synem", które naznaczone były brakiem wyczucia i wrażliwości. Opowiada o ludziach wrażliwych, ale również samotnych. Pokazuje nieprzemijające wartości, prawdy historyczne i uniwersalne. Historia będąca subiektywną biografią jest dobrze udokumentowana zdjęciami i materiałami z archiwum osobistych korespondencji. Całość składa się na obraz rodziny Zdzisława Beksińskiego oraz syna Tomasza, wychowywanego w mnożącym kompleksy prowincjonalnym otoczeniu.

Z materiałów prasowych wydawnictwa Znak, reklamujących tę pozycję:

to nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało.(…) To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić.

Początek spotkania o godz 18:00 w Galerii Beksińskiego (Zamek w Sanoku), wstęp wolny.

Źródła[edytuj | edytuj kod]