Prezydent Korei Południowej przeprosił za próbę wprowadzenia stanu wojennego
Yoon Suk-yeol (prezydent Korei Południowej), przeprosił swoich obywateli za wprowadzenie (i wycofanie zaledwie 6 godzin później) stanu wojennego 3 grudnia 2024 roku. Nie złożył on rezygnacji ze swojego stanowiska. Przedstawiciele partii rządzącej Koreą Południową twierdzą, że Yoon Suk-yeol „nie jest w stanie już rządzić krajem”.
Przemówienie prezydenta było pierwszym po wprowadzeniu w Korei Południowej stanu wojennego, który został odwołany głosami parlamentarzystów w środę. W orędziu powiedział, że stan wojenny został wprowadzony ze względu na „desperację polityka ponoszącego odpowiedzialność za sprawy państwowe”.
Yoon Suk-yeol zapowiedział, że „jest gotowy poddać się konsekwencjom prawnym” wynikającym z następstw po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Podkreślił też, że „nie ma w planach ogłoszenia kolejnego stanu wojennego”.
Sześć partii opozycyjnych, które w Zgromadzeniu Narodowym Korei Południowej ma łącznie 192 mandaty, złożyło wniosek o rozpoczęcie procedury impeachmentu wobec Jun Suk Jeola. Nie ma jednak pewności, że zostanie on zaakceptowany, ze względu na to, że poparcie w takich przypadkach musi wynosić co najmniej dwie trzecie parlamentarzystów. Przedstawiciel partii rządzącej, Han Dong Hun, zapowiedział zablokowanie projektu na etapie głosowania.
Przedstawiciele największego południowokoreańskiego związku zawodowego również skrytykowali ruch Yoona, twierdząc, że „przeprosiny to zdecydowanie za mało”.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Karol Żak – Prezydent Korei Płd. przeprosił za stan wojenny. Rezygnacji nie złożył – RMF24, 7 grudnia 2024