2005-09-10: Powstanie Fundacji Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 września 2005

Wczoraj powstała Fundacja Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność" - fundacja zajmująca się dokumentacją historii Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku (głównie okresów wojen i prześladowań różnych państw oraz osób), dyktatur totalitarnych, przesiedleń oraz represji. Do sieci "Pamięć i Solidarność" oprócz Polski przystąpiły już Czechy, Słowacja, Niemcy i Węgry.

2 lutego 2005 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ministrowie Polski, Słowacji, Niemiec i Węgier podpisali deklarację o powołaniu Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność". Polska fundacja została ustanowiona 23 sierpnia 2005 roku przez prof. Józefa Szajnę, byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau. 7 września ukonstytuowała się Rada Fundacji, której przewodniczącym został sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

"Chcemy stworzyć płaszczyznę do dyskusji o historii Europy Środkowo-Wschodniej; stworzyć innym możliwość poznania naszej historii, a nam - historii innych," powiedział na konferencji prasowej Przewoźnik. W Polsce przewidziano wystawy dokumentujące losy polskich dzieci pod okupacją hitlerowską w latach 1939-45, eksterminację elit polskich przez ZSRR i nazistowskie Niemcy, a także przesiedlenia i migracje Polaków podczas i po II wojnie światowej.

Przez najbliższe dwa lata zorganizowane zostanie seminarium oraz wystawa objazdowa (po wszystkich uczestniczących w sieci państwach) zatytułowana "Przymusowe migracje w kontekście europejskim", konferencja "Miejsca pamięci w Europie Środkowo-Wschodniej", a także w każdym kraju wystawa "Okiem sąsiada" - gdzie będziemy mogli ujrzeć problemy swojego kraju oczami naszych sąsiadów.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa