Przejdź do zawartości

2022-03-31: Powrót Las Vegas do Formuły 1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 marca 2022

Wyścig o Grand Prix Las Vegas powraca do kalendarza Formuły 1. Pierwsza od 41 lat eliminacja ma odbyć się w listopadzie 2023 roku.

Odkąd Liberty Media przejął grupę Formula One Group w 2017 roku, stając się właścicielem najwyższej serii wyścigowej, mówiło się, że są oni zainteresowani organizacją wyścigu w Las Vegas. W czwartek Liberty Media poinformowało o zawarciu umowy z Las Vegas Convention and Visitors Authority – za organizację wyścigu ma odbyć odpowiedzialna spółka Live Nation Entertainment, należąca do Liberty Media. Nitka toru ma zostać poprowadzona aleją Las Vegas Strip.

Tym samym będzie to pierwszy wyścig Formuły 1 w Las Vegas od 1982 roku – wcześniej runda odbywała się na torze Caesars Palace, powstałego przy parkingu hotelu Caesars Palace i kończyła ona sezon Formuły 1. Po raz pierwszy od 2020 jeden kraj będzie organizował trzy wyścigi w jednym sezonie, zaś ponownie od 1982 roku na terenie Stanów Zjednoczonych odbędą się trzy eliminacje Formuły 1. Poza wyścigiem w Las Vegas, w kalendarzu znajdą się Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin i Grand Prix Miami. Grand Prix Las Vegas w 2023 będzie pierwszym wyścigiem od Grand Prix Południowej Afryki 1985, który będzie rozgrywany w sobotę. Tor ma mieć długość 6,12 km, a runda będzie składać się z 50 okrążeń. Będzie to piąty nocny wyścig w kalendarzu na sezon 2023 – eliminacjami, które są organizowane od początku do końca nocną porą są Grand Prix Arabii Saudyjskiej, Grand Prix Bahrajnu, Grand Prix Kataru i Grand Prix Singapuru.

Źródła[edytuj | edytuj kod]