2009-12-09: Polski Kontyngent Wojskowy w Czadzie kończy misję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 grudnia 2009
Afryka
Jelcz 442 Multi Lift w Czadzie
Polscy żołnierze podczas akcji bojowej w Czadzie
Polski Mi-17 w Czadzie
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Polski kontyngent wojskowy

9 grudnia oficjalnie zakończyła się misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie (PKW MINURCAT) pod szyldem ONZ. Wcześniej polscy żołnierze zakończyli misję w Syrii i Libanie.

Polska zakończyła oenzetowskie misje w 2009 roku, gdyż chce położyć większy nacisk na misje natowskie i unijne. Polska 23 listopada oficjalnie zakończyła misję na Wzgórzach Golan, zaś w Libanie uroczystość zakończenia misji odbyła się 1 grudnia. Inną sprawą są oszczędności armii na misjach zagranicznych, co jest także powodem wycofania polskich kontyngentów z misji ONZ.

Już 6 grudnia 2009 PKW Czad zakończył działalność i przekazał obowiązki MONBAT-owi - batalionowi mongolskiemu, jednak uroczystość przekazania obowiązków miała miejsce dziś. "Część misji wygaszamy, a inne wzmacniamy" - komentował 6 grudnia wydarzenie Bohdan Klich, szef MON.

Oficjalnie polski kontyngent w ramach UE, działalność rozpoczął 15 marca 2008, z mandatem na okres jednego roku. Początkowo planowano wysłać tylko kompanię manewrową, ale po prośbach rządu francuskiego (Francja była głównym organizatorem EUFOR - misji UE w Czadzie) zdecydowano, że do Czadu wysłano dwie kompanie manewrowe ze wsparciem inżynieryjnym i logistycznym, na bazie których zostanie utworzony Wielonarodowy Batalion Północ (MNB-N), stacjonujący w FOB Iribia.

30 czerwca 2008 przygotowano bazę Iribia na przyjęcie polskiego kontyngentu. Z kolei 15 września polski kontyngent osiągnął pełną gotowość bojową w Czadzie. Polscy żołnierze znaleźli się pod dowództwem generała Jean Philippe Ganascia, dowódcy sił EUFOR w Czadzie. Polski kontyngent liczył wówczas 400 żołnierzy i po Francji (2 tys. żołnierzy) był najliczniejszym na misji EUFOR w Czadzie.

15 marca 2009 misja EUFOR oficjalnie zakończyła się i Wielonarodowy Batalion Północ jako dowództwo Sektora Północnego przeszło pod kontrolę MINURCAT - misji ONZ.

Podczas ostatniej zmiany w Czadzie stacjonowało 330 polskich żołnierzy.

Polskie siły zbrojne obecnie są rozlokowane na misjach w Afganistanie, w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. W marcu 2009 polska marynarka zakończyła misję na Morzu Śródziemnym.

Źródła[edytuj | edytuj kod]