2007-07-09: Polskojęzyczna Wikipedia ma 400 tysięcy artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 9 lipca 2007
Wikipedia-logo.png
Wieża Babel - nieoficjalne logo inicjatywy tłumaczenia miesiąca
Logo akcji Weekend z aparatem fotograficznym

Polskojęzyczna Wikipedia ma od wczoraj 400 tysięcy haseł. Artykułem, który został napisany jako czterystutysięczny jest opis miejscowości Konradów w województwie lubelskim.

W ciągu ostatniego roku w polskiej Wikipedii pojawiło się kilka inicjatyw mających na celu nie tyle zwiększenie liczby artykułów, co podniesienie ich jakości. W ramach tłumaczenia miesiąca przetłumaczono 22 artykuły medalowe z obcojęzycznych Wikipedii, utworzono specjalny projekt Antyhoax do wyłapywania i usuwania artykułów-mistyfikacji, a także rozpoczęto procedurę rozpatrywania Dobrych Artykułów, która ma na celu utworzenie katalogu artykułów dobrej jakości i posłużyć, podobnie jak artykuły medalowe, do promowania tej encyklopedii.

Rok temu także pojawiła się inicjatywa Weekend z aparatem fotograficznym, której celem było zwiększenie bazy zdjęć obiektów znajdujących się w polskich miejscowościach. Obecnie ok. 5% artykułów o polskich wsiach jest zilustrowana i dość szeroko opisana. Prawdopodobnie artykuł o Konradowie także doczeka się zdjęcia i opisu. Z powodu dużej ilości haseł o polskich wsiach pojawił się nawet projekt: Opis polskich wsi i gmin.

Swego czasu w Wikipedii trwała dyskusja nad priorytetowymi zadaniami i artykułami, które powinny być opisywane w pierwszej kolejności. Mimo, że nie ma jak przystało na wolny projekt narzucania zadań i określania co kto ma robić, to obecnie trwają przygotowania do utworzenia listy kanonicznych artykułów, które powinny mieć jakość co najmniej dobrą, związanych z Polską i Polakami.

We wrześniu ma nastąpić spotkanie robocze wikipedystów w celu dyskusji nad obecnym stanem Wikipedii i perspektywami jej rozwoju. Inicjatorem tego spotkania jest jeden z założycieli polskiej Wikipedii, Krzysztof Jasiutowicz. Spotkanie nazwane zostało GDJ, czyli Gdzie? Dokąd? Jak? Poruszane będą na nim tematy dotyczące problemów merytorycznych, technicznych oraz tych związanych z funkcjonowaniem samej społeczności. Społeczność wikipedystów jest bardzo czuła na wszelkie działania, które mogłyby być dla niej niekorzystne. Z tego też względu trwają prace nad przygotowaniem komitetu arbitrażowego oraz pogotowia mediacyjnego. Celem tych przedsięwzięć jest doprowadzenie do sytuacji, w której współpraca będzie bardziej harmonijna, a konflikty będą skutecznie rozwiązywane.

Statystyki Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

  • Liczba haseł - ponad 400 000
  • Liczba haseł medalowych - ponad 250
  • Liczba zarejestrowanych użytkowników - ponad 130 000
  • Liczba użytkowników, którzy dokonali minimum 10 edycji - ponad 9 000
  • Liczba użytkowników, którzy dokonują w miesiącu minimum 100 edycji - ok. 400
  • Liczba użytkowników, którzy dokonali minimum 10 tysięcy edycji - ponad 100.