Przejdź do zawartości

2023-09-19: Policja interweniowała w związku z działaniami Kingi Gajewskiej w Otwocku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 20 września 2023

19 września 2023 roku podczas wiecu Mateusza Morawieckiego w Otwocku posłanka Kinga Gajewska chciała nagłośnić aferę wizową. Została przez policję siłą doprowadzona do radiowozu i tam wylegitymowana.

Kinga Gajewska była szarpana i siłą zaprowadzona do radiowozu, z którego została wypuszczona, gdy okazała legitymację poselską. Wcześniej uniemożliwiono jej okazanie dokumentu, mimo że krzyczano, iż jest posłanką, co słychać na nagraniach z wydarzenia. Jacek Dubois, mecenas reprezentujący posłankę, twierdzi, że policja przekroczyła swoje uprawnienia. Zdaniem Mikołaja Małeckiego złamano konstytucję.

Policja na Twitterze napisała:

Jesteśmy transparentni. Nagranie pełne, bez cenzury, dzięki kamerom nasobnym, w które systematycznie wyposażamy policjantów. Policjanci nie mają obowiązku znać każdego z 460 posłów i 100 senatorów.

Dodany przez policję film jest manipulacyjnie przycięty przed tym, jak policjancie zwracają się do Kingi Gajewskiej „per poseł”. Porównanie: Twit policji i pełny film.

W innym twicie policja twierdzi, na Twitterze, że funkcjonariusze nie wiedzieli, że mają do czynienia z posłanką, interwencja nie miała charakteru zatrzymania i działań zaprzestano po okazaniu legitymacji. Policja deklaruje, że sprawa jest wyjaśniana przez Wydział Kontroli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]