Przejdź do zawartości

2008-03-27: Polacy solidaryzują się z białoruską opozycją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 marca 2008

25 marca 2008 r. w Warszawie odbyła się manifestacja solidarności z Białorusinami. Demonstranci przeszli ulicami stolicy skandując hasła wsparcia dla pozostających pod totalitarnym reżimem sąsiadów zza wschodniej granicy.

Organizatorzy akcji, stowarzyszenie „Inicjatywa Wolna Białoruś”, złożyli także petycję w Sejmie, w której zwracają się o podjęcie rezoluci potępiającej działania reżimu Alaksandara Łukaszenki.

Później protestujący spotkali się pod warszawskim pomnikiem Mikołaja Kopernika. Większość z nich była wyposażona w elementy biało-czerwone i biało-czerwono-białe flagi, kolory te są tradycyjnymi symbolami Białorusi, które zostały zniesione i zakazane w chwili przejęcia władzy przez Łukaszenkę.

Demonstracja miała miejsce w dniu obchodów 90. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Białoruska opozycja od lat organizuje w ten dzień masowe protesty przeciwko reżimowym władzom, które zazwyczaj kończą się ostrymi starciami z milicją i służbą bezpieczeństwa. Tradycją dla Białorusinów staje się, że po Dniu Niepodległości więzienia zapełniają się aresztowanymi, a szpitale pobitymi przez siły bezpieczeństwa.

Dzień Niepodległości, czyli milicja kontra obywatele...[edytuj | edytuj kod]

Mińsk, Plac Jakuba Kolasa

Nie inaczej było przedwczoraj, gdy popołudniem milicjanci zaatakowali pokojową manifestację opozycyjnej młodzieży, która zebrała się na Placu Jakuba Kolasa w Mińsku, by uczcić święto swojego narodu. Planowali oni rozwinąć tradycyjne symbole narodowe i flagi Unii Europejskiej, jednak służby bezpieczeństwa rozpędziły zgromadzenie.

W wyniku milicyjnej akcji zatrzymano około setki osób. Takie informacje o zatrzymanych podał wieczorem niezależny serwis informacyjny Karta-97. Inne źródła podały dane o mniejszej liczbie zatrzymanych, informują jednak, że zatrzymany został m.in. jeden z prominentnych opozycjonistów Franek Wieczorka z Białoruskiego Frontu Narodowego. Agencja Finansowych Nowosti informowała również o zatrzymaniach w innych Białoruskich miastach, w tym m.in. w Baranowiczach, Mohylewie, Brześciu i Witebsku.

Białoruscy opozycjoniści mogą obawiać się o losy Wieczorki, gdyż nie jest on pierwszym liderem antyrządowych organizacji, którego zatrzymano w rocznicę odzyskania niepodległości przez Białoruś. W roku 2006, dokładnie 25 marca, w czasie niepodległościowej manifestacji służby zatrzymały Aleksandra Kazulina, ówczesnego kandydata na prezydenta Białorusi i jednego z głównych przywódców opozycji. Kilka tygodni później przedstawiono mu zarzuty organizacji antypaństwowych demonstracji i skazano na pięć i pół roku pobytu w koloni karnej. Do dnia dzisiejszego o uwolnienie Aleksandra Kazulina apeluje zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone.

W ramach działań nagłaśniających kwestię białoruską 30 marca na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się specjalny koncert, w czasie którego wystąpi szereg gwiazd polskiej sceny muzycznej wspierających solidarność z opozycją na Białorusi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]