2022-01-10: Podkaster Roku 2021: zgłaszanie kandydatów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 10 stycznia 2022

Do 10 lutego 2022 roku trwa trwa zbieranie nominacji do nagrody Podkaster 2021 roku

Fundacja "Otwórz się" organizuje piątą edycję konkursu "Podkaster Roku" i czeka na nominacje twórców (nie podkastów) od słuchaczy do północy 10 lutego 2022 roku

Jak podaje organizator w świecie podkastingu w Polsce rok 2021 nie był tak obfity jak 2020. Przybyły w tym roku 1304 nowe kanały podkastów i wyraźnie widać, że bardzo duża dynamika wzrostu z 2020 wyhamowała. Jednocześnie wyraźnie widać postępującą profesjonalizację podkastingu w Polsce. Treści pojawiają się bardziej regularnie i są zdecydowanie lepszej jakości. Coraz więcej dziennikarzy widzi swoją przyszłość w podkastingu rezygnując z pracy w radiu.

Rozgłośnie radiowe częściej publikują swoje audycje jako podkasty, lub tworzą niezależne od ramówki radiowej audycje dostępne za opłatą. W 2021 roku po raz pierwszy przyznano nagrody "Podcast roku" im. Janusza Majki a w Konkursie Kreacji Niezależnej "Kreatura 2021" po raz pierwszy przyznano nagrody w kategoriach podkastowych.

Coraz częściej słowo "podkast" nabiera nowego znaczenia. W konkursie "Podkaster roku" trzymamy się jednak pierwotnej definicji i bierzemy pod uwagę wyłącznie twórców, którzy publikują kanały podkastów dostępne bez opłat, z dostępnym plikiem RSS, z adresem do pliku dźwiękowego, który słuchacz może pobrać sobie do swojego komputera lub na smartfona.

Wyboru nagrodzonych twórców podkastów dokonuje kapituła nagrody, w skład której wchodzą laureaci z poprzednich edycji, przedstawiciel organizatora (Fundacja "Otwórz się") a także niezależny ekspert spoza świata podkastingu.

Harmonogram prac wygląda następująco:

  1. Lista nominowanych jest publikowana i otrzymują ją jednocześnie jurorzy.
  2. Jurorzy zgłaszają swoje kandydatury do nagrody podając uzasadnienie do 14 lutego 2020
  3. Po dyskusji ustalana jest liczba nagród i wyróżnione osoby
  4. Około 5 marca ogłaszane są wyniki i wręczane statuetki z ew. nagrodami

W tym roku organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich zainteresowanych o pomoc promocji i w dotarciu do potencjalnych sponsorów, patronów medialnych. Może w ramach praktyki studenckiej?

W 2020 roku przyznane zostały trzy nagrody, a od tego czasu liczba twórców podkastów wielokrotnie się powiększyła. Organizatorzy chcieliby mieć możliwość wyróżnienia większej liczby zasługujących na to podkasterów. Zachęca w tym celu do wpłat na konto Fundacji "Otwórz się" z tytułem "darowizna na konkurs Podkaster 2021 roku". Osoby wpłacające mogą liczyć na podziękowania na stronie konkursu stosowną adnotacją. Organizatorzy zachęcają też firmy które chciałby wspierać konkurs wesprzeć organizację konkursu i zwiększyć pulę nagród.

Zapraszam do zgłaszania twórców podkastów na stronie . Formularz przyjmujący nominacje będzie przyjmował zgłoszenia 10 lutego 2022 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]